PŘEHRAJTE SI CELÝ ČLÁNEK ZDE:

Foto: Pixabay

Zatímco u nás je potrat zcela legální, tak v křesťanském Polsku tomu tak již není. Zde je totiž potrat postaven mimo zákon. Některé politické strany v Polsku chtěli nechat schválit zákon proti interupcím, který by na embryo nahlížel již jako na člověka a potrat je z tohoto pohledu vražda.

Vládní strana Právo a Spravedlnost (PiS) však tento pokus zatrhla. Tato strana však potají nechala schválit zákon o vytvoření registru těhotných žen, který by úřadům měl pomoci dohlížet na těhotné Polky. Podle polské týdeníku Politika může prý tato nová legislativa vypadat až nevinně.

Jde však o to, jaký bude výklad tohoto zákonu, protože se z toho může stát jak nástroj pro kontrolované potraty v případě, že plod ohrožuje na životě matku nebo také v rukou extremistů nástroj ohrožující život matky tím, že jí zakáže jít na potrat i v případě ohrožení života. Dle současné legislativy je totiž umožněn potrat jen pokud plod ohrožuje matku nebo jeli plod důsledkem trestného činu.

Paulina Henningová-Kloská z hnutí Polsko 2050 uvádí, že má obavy, aby se z tohoto Povinného registru nestala jen zbraň, která uvrhne tisíce žen do trestního stíhání. Polky totiž ze strachu před polskou legislativou chodí na potraty do zahraničí.

Nový registr má však podle slov autorů zabránit, aby matky prováděly potraty v domácích podmínkách a riskovaly tak zbytečně svůj život. Zároveň to má omezit tzv. potratovou turistiku. Dle statistických údajů se odhadují počty těchto žen až na desetitisíce ročně.

Zdroj: Novinky.cz (odkaz)