Hitler byl nejslavnějším vegetariánem – bylo mu líto zvířat na farmách

Adolf Hitler byl bez pochyby velice kontroverzní osoba a diktátor, který za sebou zanechal miliony mrtvých lidí. Dnes však nebudeme hodnotit jeho krutovládu nebo nenávist k některým rasám, ale podíváme se na jeho jídelníček a stravovací návyky.

PŘEHRAJTE SI CELÝ ČLÁNEK ZDE:

Foto: Pixabay

Podle dobových záznamů měl být Adolf Hitler nejen abstinent, ale také vegetarián a drogově závislý člověk. Vyplývá to ze svědectví a záznamů Hitlerova osobního lékaře, Theodora Morella, který mu podával jak hormony, tak i vitaminy, hormony, opiáty a steroidy, která získával z mrtvých prasat.

Jako závislého na drogách ho označil německý deník Süddeutsche Zeitung, který byl informován od berlínského publicisty a spisovatele Normana Ohlera. Podle něj to však neznamená, že by se měla snížit vina Adolfa Hitlera jen proto, že byl zfetovaný.

Foto: Pixabay

Hitler byl pověstný tím, že nedůvěřoval lékařům, protože zde bylo riziko, že by mu mohli vpravit nějakou smrtící látku nebo že by mohl o něm někdo vědět i velice citlivé informace. Výjimkou byl pouze doktor Morell, který byl spíše domáckým lékařem.

Hitler se se svým doktorem poprvé potkal v roce 1936 v Mnichově. Důvěru si Morell získal poté, co zbavil Hitlera jeho trávicích obtíží. Drogy začal podávat hlavně od roku 1941, kdy si Hitler „vylámal zuby“ na Sovětském svazu a zaznamenal svůj první větší neúspěch.

ABSTINENT HITLER

Hitler si dával v době, než se začal politicky angažovat, jen občas sklenici piva. Od poloviny 30. let však byl naprostý abstinent. Alkohol si dával jen zcela výjimečně, a to například při schůzce s finským šlechticem Carlem Mannerheimem. Alkohol prý neprospíval jeho trávicímu ústrojí, které měl vždycky slabší a které poznamenaly i velké dávky opiátů.

PROČ BYL HITLER VEGETARIÁN?

Vyvstává otázka, proč byl tedy Hitler tedy vegetariánem? Podle některých odborník to mohla zavinit láska ke zvířatům. Zkrátka se mu zželelo zvířat na jatkách a jejich utrpení ve velkochovech. Smutné je, že jeho vězni měli horší podmínky, než zvířata. Lásku ke zvířatům dokazuje i vztah s jeho fenkou Blondi.

Díky Hitlerovi se Německo stalo vůbec prvním státem, kde bylo oficiálně zákonem zakázáno dokrmování zvířat na farmách, a to hlavně kvůli výrobě známé pochoutky Foie Gras. Existuje konspirační teorie, že za to může šok vyvolaný sebevraždou jeho neteře Geli Rabual, kterou miloval.

Nejpravděpodobnější verze však je daleko jednodušší. Hitler se potýkal s problémy trávicího ústrojí, o kterých mnoho nevíme pro jeho strach z doktorů. Víme jen to, že měl často zácpy a vzápětí na to velké křeče. Jeho osobní doktor, Theodor Morell, mu proto nejspíše naordinoval rostlinnou stravu.

Doktor Morell vypověděl, že v jednu dobu užíval až 28 různých léků a k tomu dostával i injekce redukované dávky jedu na krysy, který mu pomáhal proti nadýmání. Z pohledu dnešních vegetariánů zřejmě vegetariánem nebyl. V dnešní době si totiž vegetariáni sledují nejen to, aby nejedli maso, ale také aby žádná složka jejich potravy nepocházela ze zabitého zvířete, jako například hormony a enzymy z kravských a prasečích žaludků. Z dobového pohledu se však o vegetariána jednalo. Zkrátka Hitler se vyhýbal masu a jedl z naprosté většiny pouze rostlinou stravu.

Zdroj: iDnes.cz (odkaz), HistoryCollection.com (odkaz)

O autorovi – Lukáš Erlebach

Autorem obsahu je známý kuchař a propagátor zdravého stravování ve svém pořadu “Zdraví na talíři“. Připravuje tradiční pokrmy levně, jednoduše a z dostupných surovin.

Přidat na Seznam.cz

Ovocný svařák

AUTOR: TVORBAWEBU.TOP

DALŠÍ ČASOPISY

IT pro Tebe

ARCHIV ČLÁNKŮ
Follow Me