Být až do smrti sám? Stále více seniorů chce rozvod – ptáme se proč?

V dřívějších dobách bylo manželství něčím naprosto posvátným a prakticky nebyla možná rozluka od stolu a lože až na církví dovolené výjimky. V moderní době však vážnost této instituce poněkud upadá a lidé spolu kolikrát zůstávají jen kvůli dětem, ze zvyku nebo jen proto, že si připadají staří na to, aby si hledali nového partnera či partnerku.

POSLECHNĚTE SI CELÝ ČLÁNEK ZDE:

Foto: Pixabay

Podle statistických údajů se zhruba polovina manželství rozpadá. Smutnou zprávou je i fakt, že k rozvodům manželství dochází ve stále pozdějším věku a výjimkou nejsou ani rozvody párů nad šedesát let. Otázkou pak je, proč by se někdo po třiceti či čtyřiceti letech manželství rozhodl z ničeho nic ukončit svůj vztah.

Podle oficiálních údajů mělo dojít v devadesátých letech v průměru k 800 rozvodům párů starších šedesáti let každý rok. Nyní tento počet narostl na více než 2 500 rozvodů. Starší lidé považovali za normální nebo za ideál, že spolu vydrží celý život a leckdy chtěli třeba svůj vztah ukončit, ale neučinili tak jen pro pocit ostudy a pro vysvětlování své rodině a svým známým.

Zároveň je zde určitě strach z osamocení. Na jednu stranu jsou sice páry nespokojeny se svým životem i se svým životním partnerem, ale na druhou stranu se bojí, že by po rozvodu zůstali lidé sami. Být sám v době, kdy je vám 60+ pak rozhodně není nic příjemného.

I přesto se najde čím dál více párů, kteří riskují dožití ve stáří a nemoci osamoceni, než život s někým, koho nemilují. Na druhou stranu existuje stále více párů, které se i v pokročilém věku rozhodnou k uzavření sňatku manželského. Počet svateb je pak zhruba rovný počtu rozvodů.

Foto: Pixabay

SEBEDŮVĚRA A FRUSTRACE

Statistické údaje dokazují, že největší rozvodovost je pak do pěti let od svatbu. To ovšem neznamená, že se nikdo jiný nerozvádí. V případě dlouholetých manželství se zkrátka mohou nashromáždit potíže a aféry, které partneři mezi sebou měli a jednoho dne jeden z partnerů zkrátka řekne, že už nemá více sil. Svou vinnu na tomto problému má jistě i emancipace žen nebo možnosti se více informovat na internetu.

AKTIVNÍ STÁŘÍ JAKO VZOR

Lidé ve věku nad šedesát let hlavně nejsou vůbec staří a dost času tráví ještě aktivně. Mohou vykonávat aktivně sport, chůzi či rádi chodí do společnosti. Pokud však jeden z partnerů druhého nějakým zásadním způsobem omezuje, může to být záminka k rozchodu, protože si chce ten druhý zkrátka ještě užívat, než přijdou nemoci.

Dalším důvodem je i fakt, že naši rodiče zcela běžně měli své první dítě již okolo dvaceti let, a proto ve čtyřiceti byly děti již dospělé. V dnešní době mají lidé své první dítě až po třicátém roku života, a proto jim právě před šedesátým rokem dospívá dítě a odchází. Proto mohou nabýt dojem, že je již nic nespojuje a objevuje se velká krize. Stejnou krizi může vyvolat nemohoucnost partnerů, odchod do důchodu či vážná nemoc.

PENÍZE A ZASE PENÍZE

Hned po vyprchání veškeré vášně a lásky přichází na řadu také otázka peněz. Manželé společně pracovali a spořili celý život, aby si koupili byt či dům, kde také žijí. Pokud se však rozvedli, majetek by se rozdělil a najednou by nikdo neměl, kde přebývat. Místo v pohodlném a velkém bytě by museli dožívat v domově důchodců nebo v miniaturním bytě. Právě strach o spory o majetek bývají jedním z nejčastějších důvodů, proč spolu manželé setrvají. Nezřídka kdy se proto stává, že se manželé rozvedou a žijí si každý svůj život odděleně, i když neustále obývají jeden byt či dům.

MANŽELSTVÍ MÁ SMYSL

V každém vztahu jsou nějaké problémy, ale většina z nich se dá vyřešit. Právě naše víra a partner jsou dva pilíře, o které se můžeme v případě potřeby opřít. Když pak v pozdějším věku přijdou problémy a nemoci, bývají rádi, že spolu zůstali, zapomenou na to zlé a vzpomínají jen na ty hezké věci. Stačí, aby si partneři vážili jeden druhého a dokázali se povznést nad nějaké drobné neshody či nedorozumění. U věřících lidí je to jednodušší, protože ti se zkrátka nemohou rozvést, a proto jednoduše musejí najít nějaký kompromis či řešení.

Zdroj: ProZeny.cz (odkaz)

O autorovi – Lukáš Erlebach

Autorem obsahu je známý kuchař a propagátor zdravého stravování ve svém pořadu “Zdraví na talíři“. Připravuje tradiční pokrmy levně, jednoduše a z dostupných surovin.

Přidat na Seznam.cz
ARCHIV ČLÁNKŮ