Průvodce výběrem nové kuchyně – nezapomínejte na váš osobitý styl

Kuchyň je něco silně osobního, co si každá hospodyňka ráda vybírá sama. Volba kuchyně je však vysoce náročný proces, který zabere mnoho času. Připravili jsme proto jednoduchý průvodce nákupem nové kuchyně.

Foto: Pixabay

Pokud si pořizujete nebo zařizujete nový byt či dům, nevyhnete se náročnému procesu výběru kuchyně. Kuchyň totiž určuje zpravidla ráz a atmosféru celého prostředí a určuje, zda máte byt útulný, moderní či rustikální. Problém ale nastává hned v několika věcech. Velikost vaší kuchyně totiž hlavně vychází z vašich prostorových možností.

V některých případech se můžete trochu rozmáchnout a udělat si krásnou prostornou kuchyň, ale většinou máte jen omezené možnosti panelákového bytu. Nejdůležitější je ale, aby se vám ve vaší kuchyni vařilo dobře a s tím souvisí rozmístění skříněk, spotřebičů i použití vhodných materiálů.

Foto: Pixabay

V prvním kroku si tedy rozhodně sepište seznám věcí, které v kuchyni potřebujete nezbytně mít a zároveň i vaše konkrétní prostorové možnosti. Existuje pravidlo, že v každé kuchyni musí být minimálně tři zóny, a to přípravná, varná a mycí. Musíte také počítat s tím, že většinu prostoru zaberou spotřebiče a úložné prostory pro hrnce, nádobí a skleničky.

Obecně lze ale konstatovat, že výběr kuchyně je velice zdlouhavý proces. Na trhu existuje hned celá řada prodejců nábytku v různých cenových kategoriích. Zde však musíme upozornit, že je třeba dávat si velký pozor na akční a nejlevnější nábytek, který bývá jen z lisovaných pilin a jeho nosnost bývá menší, než kolik do něj chcete dát. V praxi tak hrozí přetížení a zničení kuchyně v řádech nižších jednotek let.

Obecně doporučované je pak vsadit na kvalitní český nábytek, resp. na českého výrobce nábytku, který si hlídá určitý standard kvality. Pokud si vyberete jeden z ozkoušených modelů sektorové kuchyně můžete si být jisti, že životnost tohoto nábytku je několikanásobná oproti běžně prodávaným sestavám.

Jak již ale bylo řečeno, tak nejdůležitější je nezapomenout, že vzhled a rozložení kuchyně odráží váš vlastní osobitý styl. Nezapomeňte proto na volbu materiálu a barvu použitých prvků. Pokud očekáváte dlouhou životnost vaší kuchyně, musíte také volit nadčasový design, který se vám bude líbit i za deset let.

O autorovi – Lukáš Erlebach

Autorem obsahu je známý kuchař a propagátor zdravého stravování ve svém pořadu “Zdraví na talíři“. Připravuje tradiční pokrmy levně, jednoduše a z dostupných surovin.

Přidat na Seznam.cz
ARCHIV ČLÁNKŮ