Foto: Pixabay

Pokud si pořizujete nebo zařizujete nový byt či dům, nevyhnete se náročnému procesu výběru kuchyně. Kuchyň totiž určuje zpravidla ráz a atmosféru celého prostředí a určuje, zda máte byt útulný, moderní či rustikální. Problém ale nastává hned v několika věcech. Velikost vaší kuchyně totiž hlavně vychází z vašich prostorových možností.

V některých případech se můžete trochu rozmáchnout a udělat si krásnou prostornou kuchyň, ale většinou máte jen omezené možnosti panelákového bytu. Nejdůležitější je ale, aby se vám ve vaší kuchyni vařilo dobře a s tím souvisí rozmístění skříněk, spotřebičů i použití vhodných materiálů.

Foto: Pixabay

V prvním kroku si tedy rozhodně sepište seznám věcí, které v kuchyni potřebujete nezbytně mít a zároveň i vaše konkrétní prostorové možnosti. Existuje pravidlo, že v každé kuchyni musí být minimálně tři zóny, a to přípravná, varná a mycí. Musíte také počítat s tím, že většinu prostoru zaberou spotřebiče a úložné prostory pro hrnce, nádobí a skleničky.

Obecně lze ale konstatovat, že výběr kuchyně je velice zdlouhavý proces. Na trhu existuje hned celá řada prodejců nábytku v různých cenových kategoriích. Zde však musíme upozornit, že je třeba dávat si velký pozor na akční a nejlevnější nábytek, který bývá jen z lisovaných pilin a jeho nosnost bývá menší, než kolik do něj chcete dát. V praxi tak hrozí přetížení a zničení kuchyně v řádech nižších jednotek let.

Obecně doporučované je pak vsadit na kvalitní český nábytek, resp. na českého výrobce nábytku, který si hlídá určitý standard kvality. Pokud si vyberete jeden z ozkoušených modelů sektorové kuchyně můžete si být jisti, že životnost tohoto nábytku je několikanásobná oproti běžně prodávaným sestavám.

Jak již ale bylo řečeno, tak nejdůležitější je nezapomenout, že vzhled a rozložení kuchyně odráží váš vlastní osobitý styl. Nezapomeňte proto na volbu materiálu a barvu použitých prvků. Pokud očekáváte dlouhou životnost vaší kuchyně, musíte také volit nadčasový design, který se vám bude líbit i za deset let.