Foto: Žádný Špeky, autor: Lukáš Erlebach

V dnešní době jsou konzervy již běžnou součástí sortimentu každého krámu a hlavně v minulosti byly hojně využívány při výletech, cestách či na dovolených. Je to totiž praktické – máte hotové jídlo, které stačí jen ohřát, ale nemusíte ho skladovat nikde v chladu. Dnes je již také známo, že konzervy s sebou přináší i některá zdravotní rizika.

Jak však taková konzerva vlastně vznikla? Překvapivě to bylo kvůli válce. Při válce se stěhovalo tisíce vojáků a bylo těžké v neznámém místě sehnat potravu pro třeba 10 000 vojáků. Nehledě na to, že se potrava sháněla tak, že se ukradla místním obyvatelům. První nápad vytvořit konzervu se zrodil v hlavě císaře Napoleona Bonaparte.

Ten totiž vyhlásil v roce 1795, že kdo najde způsob, jak uchovat jídlo pro vojsko na delší dobu, ten dostane odměnu 12 000 franků. Žádná z metod skladování, které znaly v tehdejší době totiž nebyla dostačující. Vysoká odměna nalákala i pařížského lahůdkáře a obchodníka s vínem, Nicholase Apperta, který uvažoval – proč by se jídlo nemohlo uchovávat v lahvích jako víno?

Svůj nápad proto brzy zrealizoval a nechal si udělat láhev na šampaňské, akorát s širším hrdlem a do něj umístil částečně povařené jídlo. Vše uzavřel korkem a utáhl drátem. Jako první zavařil svou zeleninu ze zahrádky. Z tohoto pokusu se stala senzace a tehdejší tisk psal: „Appert našel způsob, jak zrušit roční období.“

Appert chtěl všem dokázat i vodotěsnost, a proto nechal své první konzervy ponořit na čtyři měsíce do moře. Po vytažení byla zelenina uvnitř jako čerstvá. Když Appert svůj vynález ukázal Napoleonovi, byl nadšený a osobně mu vyplatil odměnu.

I když byl Appert prokazatelně prvním, kdo přišel s konzervou, historie ho nedoceňuje a jako vynálezce konzervy označuje Angličana Petera Duranda, který s ní přišel až v roce 1810. Durandova konzerva již byla více podobná té dnešní, tzn. byla ve válcovité nádobě z pocínovaného plechu a otevírala se bajonetem. Výhoda Durandova patentu byla v tom, že plech je lehčí a pevnější než sklo. Pár let poté již existovala u Londýna historicky první továrna na plechové konzervy určené především pro armádu.

Vyrobte si vepřovou konzervu doma

Málokdo ale ví, že si můžete konzervu, která dneska stojí nemalé peníze, doma a za zlomek ceny. Navíc při přípravě v domácích podmínkách se nemusíte obávat, že bude použito špatné nebo tučné maso či přemíra konzervantů. Příprava je pak jednoduchá, o čemž se můžete přesvědčit v našem video receptu.

Stačí, když si pokrájíte libové a čerstvé maso podobně jako na guláš, opepříte, přidáte kmín, česnek a hlavně správné množství pragandy. Praganda je řeznická sůl, která obsahuje i další látky, které brání množení nejrůznějších bakterií. Takto připravené a okořeněné maso můžete vložit do vyvařených sklenic, utáhnout víčko a nechat vařit ve vroucí vodě zhruba dvě hodinky.

Zdroj: idnes.cz (odkaz)