Otázka stvoření vesmíru je znovu otevřena. Vědci nevědí – je za tím náhoda nebo Bůh?

Možná jste si to nikdy ani neuvědomovali, ale celý svět pracuje více méně v dokonalé harmonii. Voda, vzduch, půda, zvířata, rostliny, zkrátka vše. Podle obecné teorie evoluce je toto vše dílem jen nekonečné hromady náhod. Takové množství náhod, že to už náhoda být ani nemůže. Naproti tomu někteří odborníci se staví spíše na stranu tzv. antropického principu.

Foto: Pixabay

Ten uvažuje o vesmíru jako o něčem, co bylo navrženo pro člověka. Tuto domněnku poprvé odborné zpracoval v roce 1957 Robert Dicke a o zhruba patnáct let ještě australský fyzik Brandon Carter. Carter dokonce předpokládal, že existují dokonce dvě různé verze antropického principu, slabá a silná.

Slabá teorie tvrdí, že to co pozorujeme, je omezeno požadavkem naší existence jako pozorovatelů. Naproti tomu druhá, silná, teorie antropického přístupu uvádí, že vesmír musí mít přesné vlastnosti, aby se v něm vůbec dalo žít. Již nyní je ale jasné, že proto, aby se život mohl rozvíjet, musí panovat konkrétní specifické podmínky.

Foto: Pixabay

Vezměme si například Slunce. Kdyby se stalo, že by bylo jen o několik málo procent slabší, tak by se proton nedokázal spojit s neutronem a nikdy by nebyla žhnoucí koule, ale pouze chladná koule plná plynu. Kdyby se na druhou stranu energie Slunce jen o pár procent zvýšila, Slunce by explodovalo.

Stejná situace a „náhoda“ je to i s vodou, protože dnes již vědci vědí, že nejen na Zemi, ale i na Venuši či Marsu, byly povrchové oceány. Země má však naprosto dokonalou vzdálenost od Slunce, takže se voda ani nevypaří, ani nezmrzne. Je to jen další náhoda? Takových náhod jsou na Zemi tisíce ze všech možných oborů a oblastí.

Podle Stephena Hawkinga však naše pozorování nemůže nikdy být dostatečně objektivní, protože jsme bytosti žijící na planetě, kterou pozorujeme a tím pádem je jasné, že zde jsou přesně takové podmínky, které potřebujeme. K tomuto názoru se vyjádřil i držitel Nobelovy ceny za fyziku, Steven Weinberg, který uvedl: „Pro lidi je téměř neodolatelné věřit, že život není jen víceméně fraškovitým výsledkem řetězu náhod, táhnoucí se od prvních tří minut Velkého třesku. Dokazují to určité jemné detaily.“

Zdroj: Dotyk.cz, www.thoughtco.com, www.messagetoeagle.com, O autorovi – Lukáš Erlebach

Autorem obsahu je známý kuchař a propagátor zdravého stravování ve svém pořadu “Zdraví na talíři“. Připravuje tradiční pokrmy levně, jednoduše a z dostupných surovin.

Přidat na Seznam.cz
ARCHIV ČLÁNKŮ