Jaký tajný zvyk pomohl královně Alžbětě II. k dlouhověkosti?

Nedávno zesnulá královna Alžběta II. se dožila úctyhodného věku 96 let. Tento věk se bere jako požehnaný a jistě by se i každý z nás podobného věku rád dožil. Jako bonus musíme zmínit, že prakticky až do smrti mohla žít královna téměř bez omezení. Vyvstává tak otázka, zda nemůže její dlouhověkost vycházet například z jejího životního stylu. Měla své tajné zvyky i zásady, která jídla zařazovala často do svého jídelníčku a kterým se raději vyhýbala.

Foto: Pixabay

Jídlo bylo pro Alžbětu II. spíše nutností než lahůdkou, na rozdíl od svého manžela, prince Philipa, který byl vyhlášený labužník. Potrpěla si především na anglickou a francouzskou kuchyni v menších porcích a měla svá vybraná jídla, která se v jídelníčku neustále opakovala.

Zároveň měla Alžběta II. i jeden zvyk, který ji mohl pomoci v její dlouhověkosti a o kterém víme, díky tajným zdrojům přímo ze zámku. Jde o poměrně silné alkoholické nápoje, kterým holdovala i její maminka a také se dožila věku 101 let. Bryan Kozlowski, autor knihy Ať žije královna! 23 pravidel pro život od nejdéle žijící britské panovnice, uvádí, že by to mohl být právě alkohol dávkovaný průběžně během dne, který ji udržel v celodenní duševní pohodě a přispěl tak významně k její dlouhověkosti.

Foto: Pixabay

Již v dopoledních hodinách si Alžběta II. dala svůj první drink z ginu a dubonnetu. K obědu si dala další koktejl z Dry Gin a Martini. Po obědě si vždy dopřála čokoládu spolu se skleničkou vína. Po splnění svých odpoledních povinností si pak ještě před tím, než šla spát, dala skleničku šampaňského.

Co se týče jídla, našli bychom v její snídani čerstvé ovoce a občas míchaná vajíčka s uzeným lososem. Oběd měla velice prostý v podobě grilovaných ryb či kuřete. Jako přílohu pak volila orestovaný špenát či cuketu. Zásadně pak nejedla běžné přílohy, jako jsou brambory či těstoviny. Večeře se pak podobala obědu, protože bylo zase maso s nějakou zeleninou.

Sladkosti pak královna moc nemusela, ale na co si potrpěla bylo čerstvé ovoce a čokoláda. Alžběta II. byla známá svou láskou k čokoládě a většinou si ji neodpustila ani jako dezert. Dále se vyhýbala pečivu, pizze a veškerému jídlu z fastfoodu. Jediný hřích pak měla u hamburgerů, který milovala. Měla však svou úpravu, tedy bez housky a jen maso se zeleninou a brusinkovou omáčkou místo kečupu.

Závěrem tedy můžeme shrnout, že jedla pravidelně, v malých porcích, vynechávala brambory s moukou a pečivo, velice často zařazovala čerstvé ovoce a zeleninu a nesmíme také zapomenout na pravidelnou dávku alkoholu. Ten má samozřejmě nežádoucí účinky na zdraví, nicméne dokáže potlačit stres a účinky stresového hormonu kortizolu. Jak je pak notoricky známo, tak stres může být příčinou velkého množství nejrůznějších nemocí. 

Zdroj: Magazin.recepty.cz (odkaz)

O autorovi – Lukáš Erlebach

Autorem obsahu je známý kuchař a propagátor zdravého stravování ve svém pořadu “Zdraví na talíři“. Připravuje tradiční pokrmy levně, jednoduše a z dostupných surovin.

Přidat na Seznam.cz
ARCHIV ČLÁNKŮ