NÁVOD: Jak správně připravit zelený čaj

Zelený čaj je velice zdraví a ve světě oblíbený nápoj. V Číně a Japonsku existují i celé rituály přípravy takového nápoje. V praxi ale jeho příprava není tak složitá. To nejhorší, co ale můžete se zeleným čajem udělat je zalít ho vroucí vodou. Pokud si chcete připravit lahodný zelený čaj, stačí následovat náš návod krok za krokem.

Foto: Pixabay

Příprava čaje je u nás poměrně jednoduchá, prostě to nasypete do hrnku a zalijete vařící vodou. Tím se do čaje uvolní třísloviny a jiné látky, které svou chutí mohou celou jemnou chuť zeleného čaje zkazit. Naopak pokud dodržíte správný postup přípravy, odměnou vám bude lahodný čaj plný zdravý prospěšných látek.

Sílu či chuťovou intenzitu pak můžete ovlivnit množstvím čaje, ale nikoliv dobou louhování. Mnoho lidí si totiž myslí, že delším louhováním získají silnější čaj. Dále je nutné zmínit, že by zelený čaj neměl přijít do kontaktu s kovovým sítkem či kovovou lžičkou. Ideální je porcelán nebo bambus.

Foto: Pixabay

Jak si připravit zelený čaj krok za krokem

  • Na jednu porci si připravte 2,5 g – 4g sypaného zeleného čaje. Přesné množství je vždy uvedené na obalu. Orientačně se to dá odhadnout jako jedna zarovnaná čajová lžička.

  • V konvici si ohřejte vodu na 60 – 80°C nebo pokud vaše konvice neumí ohřát vodu na konkrétní teplotu, tak vroucí vodu nechte několik minut odstát. Je lepší také použít měkkou vodu, protože tak dokáže zvýraznit chuť a zachovat jemnost.

  • U každého čaje se pak nachází i informace o ideální době louhování. Obecně se ale dá doporučit doba louhování 3 minuty. Rozhodně ne déle.

  • Nádobu, ať už se jedná o konvičku či hrníček, něčím zakryjte, aby se uchovalo dostatečně aroma.

  • Některé kvalitní čaje můžete zalévat na několikrát, to znamená, že když dopijete, znovu si přes sítko zalijete čerstvou vodou a necháte znovu louhovat. Tento proces můžete opakovat až 5x.

  • Čaj by se měl podávat v malých šálcích, aby nestihl vychladnout.

Zdroj: Vypij.cz (odkaz)

O autorovi – Lukáš Erlebach

Autorem obsahu je známý kuchař a propagátor zdravého stravování ve svém pořadu “Zdraví na talíři“. Připravuje tradiční pokrmy levně, jednoduše a z dostupných surovin.

Přidat na Seznam.cz

Ovocný svařák

AUTOR: TVORBAWEBU.TOP

DALŠÍ ČASOPISY

IT pro Tebe

ARCHIV ČLÁNKŮ
Follow Me