Foto: Pixabay

Zkuste LED žárovky

Existuje stále velká skupina lidí, která je přesvědčena, že LED žárovky jsou zbytečně drahé. Je pravda, že nejsou nejlevnější, ale také mají mnoho výhod. Uvážíme-li, že 10 W žárovka svítí tak intenzivně, jako běžná 100 W, dojdeme k závěru, že úspora je znatelná a návratnost naší investice obrovská.

Obecně mohou LED žárovky ušetřit až 90 % elektřiny oproti klasickým žárovkám. Roční úspora jediné žárovky je tak zhruba 360 korun. Pokud máte doma třeba deset žárovek, dojdete k roční úspoře jen za osvětlení skoro 4 000 korun. Další výhodou LED žárovek je i dlouhá životnost, takže i z tohoto pohledu jsou úspornější.

Pozor na úspornou třídu A

Největšími žrouty energií ve vaší domácnosti jsou rozhodně pračka, ledničky, sušička, myčka a mrazák. Tyto spotřebiče pak na sobě mají štítek označující jejich energetickou třídu. Obecně se považuje za nejúspornější třída A. Ta se ale dále člení na A + až A +++. V případě kategorie A +++ můžete tak uspořit dvojnásobek oproti kategorii A nebo B. Takže fakt, že máte kategorii A neznamená, že musíte uspořit.

Foto: Pixabay

Upravte spotřebu lednice a sporáku

Mnoho lidí se domnívá, že lednice spotřebovává více elektřiny, pokud je více přeplněná. Ideální míra naplnění ledničky je pak 80 %, takže těžko můžete zvýšit spotřebu jejím naplněním. Pokud chcete skutečně optimalizovat spotřebu vaší ledničky, nastavte teplotu na doporučovaných 5 °C, nikoliv více ani méně.

Čím však můžete spotřebu znatelně zvýšit je vkládání teplých a vlažných věcí do ledničky nebo potraviny s otevřeným víkem. U starších modelů se doporučuje i pravidelné odmrazování. Novější modely jsou již vybaveny systémem no-frost. V případě sporáku je také lepší pořídit si nový, i když se jedná zase o investici. Nicméně nový sporák má úsporu energie okolo 30 % oproti starému, a tak se vám za chvíli zase zaplatí.

Zároveň je zapotřebí, abyste na každou plotýnku dávali pouze ty hrnce, které odpovídají velikostí, tzn. na největší plotnu nedáme vařit vajíčko v plecháčku. Vše zároveň vařte pod pokličkou, abyste tím urychlili vaření a neutíkali vám zbytečně energie. Vhodné je také použití tlakového hrnce.

Vypínejte spotřebiče i přes noc

Nové spotřebiče mohou podle nařízení Evropské unie odčerpat v pohotovostním režimu pouze 1 watt, ale je logické, že staré spotřebiče spotřebovávají energii bez omezení, i když nejsou používány. Nejde pak jen o sporák, ale také o televizi nebo zapnutý počítač. Díky tomu, že jsou non-stop zapojeny v zásuvce utratíte až tisíce korun ročně. Nemusíte pak tahat ze zásuvky všechno. Můžete si třeba pořídit prodlužovací přívod zásuvek („prodlužovačku“), která umí vypnout a zapnout i 6 zásuvek naráz.

Vedro v bytě řešte ekologicky

Možná tomu nebudete věřit, ale velkým žroutem energií jsou klimatizace, které nám vytvoří za horkých letních dnů příjemný chládek. V případě, že bydlíte v domě, můžete kolem něj nasadit stromy, které snižují významně teplotu ve svém okolí. Pokud jste v bytě, můžete si tam dát několik zelených květin.

Doporučujeme pak větrat pomocí otevřených oken, a to ideálně ve více místnostech zároveň, aby vznikl průvan. Poslední záchranou je pak zapnout elektrický větrák, který stále bere o mnoho méně energií než klimatizace, a před něj postavit nádobu s ledem.

Zapínejte žrouty energií jen v nízkém tarifu

Každý dodavatel energií by vám měl být schopen říci, kdy u vás v bytě či domě zapíná nízký tarif, neboli noční proud. V tomto nízké tarifu je energie o mnoho levnější, a proto se vyplatí zapínat pračku, sušičku a další spotřebiče. I tímto jednoduchým krokem můžete ušetřit tisíce korun ročně.

Zdroj: BezDodavatele.cz (odkaz)