Foto: Pixabay

Není však zapotřebí zákonitě o Vánocích přibírat a na Nový rok si dávat předsevzetí, že to zase zhubneme. V praxi záleží na tom, abyste si dali pozor na několik základních věcí a připravili si bojový plán. Nemůžeme veškerou nadváhu svádět na řízek s bramborovým salátem a cukroví, ale během Vánoc máme i další kalorické bomby a samozřejmě všude přítomný stres.

Nejdříve se strašně honíme, a pak chodíme po návštěvách a ochutnáváme jejich dobroty. Jinými slovy se náš obvyklý denní režim úplně rozhodí. Každopádně nesmíme zapomínat i na zcela zbytečné kalorie ukryté v jídlu a cukroví. Není ale potřeba si vše odepírat, stačí jen při pečení trochu uvažovat.

Když děláme kokosky, můžeme je ovonět pomerančovou kůrou, ale nemusíme do nich dávat cukr. Dalším druhem cukroví mohou být marokánky z ovesných vloček a sušeného ovoce, kde máte jen trochu medu a samozřejmě nesmíme zapomenout na vanilkové rohlíčky, které jsou ze zdravější celozrnné mouky a s omezeným množstvím cukru.

V praxi všechny tyto dobroty chutnají stejně a možná ještě lépe, než klasické cukroví, ale při jeho pojídání nemusíte mít strach o zbytečná kila navíc. Po nich totiž tolik nepřiberete, protože je tam méně mouky, méně tuku a méně cukru. Doporučujeme se pro inspiraci podívat na naše video recepty.

Videorecepty pro inspiraci:

Jak si zařídit pohodové Vánoce?

  • Nenechte nic náhodě, ale každý den si dopředu naplánujte. Rozhodně si musíte uvědomit, že jste člověk, a proto si naplánujte jen ty věci, které jste schopni zvládnout a nezapomínejte na určitý čas na odpočinek a relax.

  • Zapomeňte na předsevzetí či nepsaný zákon, že do „Vánoc“ musí být vše hotové. Není to pravda. Například velký úklid můžete klidně spáchat i v lednu či únoru. Je dokázáno, že bordel vám rozhodně nikam neuteče.

Několik tipů na vánoční pokrmy:

  • Mouka je jen škrobnaté zrno plné sacharidů, takže je lepší ji nahradit celozrnnou, žitnou, ovesnou či špaldovou

  • Místo cukru je lepší použít například sladidlo, med či čekankový sirup

  • Místo polev již hotových si raději kupte kvalitní hořkou čokoládu na vaření

  • Nepoužívejte ztužené tuky, ale kvalitní máslo či rostlinné tuky

  • Místo smaženého kapra či řízku zkuste raději maso na grilu, které se hodí k salátu stejně

  • Do bramborového salátu dejte místo majonézy třeba zakysanou smetanu

Závěrem chceme jen připomenout důležitou věc – pohyb. I když se během roku věnujete procházkám, tak na Vánoce si ji odpustíte, aby bylo uklizeno. Nedělejte to a dopřejte si krásnou procházku na zdravém vzduchu i v tento sváteční čas.

Zdroj: Vyzivovi-poradci.cz (odkaz)