Časté noční čůrání může signalizovat vážné onemocnění. Kdy si pomůžete sami?

Asi každý se někdy v noci probudil s tím, že potřebuje na záchod. Pokud se to neopakuje několikrát za noc, tak není důvod se znepokojovat. Může ale nastat situace, že běháte celou noc a ráno jste až nevyspalí.

Foto: Pixabay

Toto onemocnění se nazývá nykturie a jedná se o časté močení dospělých. Lidské tělo je vymyšleno dobře, a proto naše ledviny vytváří v nočních hodinách méně koncentrované moči, takže průměrný zdraví člověk by měl být schopen vydržet zhruba 6 – 8 hodin v klidu a v kuse spát.

Proč chodím často čůrat?

I zde může být viníkem jak bakterie, ale také špatný životní styl nebo přemíra stresu. Samozřejmě, že na to mají vliv i nemoci, se kterými se potýkáme, jako je cukrovka nebo rakovina. Obecně se dá ale říci, že potencionální viníci jsou:

  • pití kávy, alkoholu a nadměrná konzumace tekutin

  • některé léky

  • infekce prostaty

  • rakovina v urologii, nádor na prostatě či kdekoliv v oblasti pánve

  • cukrovka

  • stres a deprese

  • těhotenství

  • spánková apnoe

  • zánět ledvin, močového měchýře

  • roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba a další neurologické onemocnění

Foto: Pixabay

Jak změnit životosprávu?

Prvním krokem pro klidnější noc je rozhodně nekonzumovat příliš velké množství tekutin těsně před spaním. Zároveň je obecně doporučeno omezit či vyloučit konzumaci alkoholu, kávy, čokolády, umělých sladidel a kořeněných jídel. Pokud ani toto nezabere, můžete vyzkoušet cviky na zpevnění pánevního dna. Jestliže ale problémy neustupují, je rozhodně na místě svěřit se praktickému lékaři nebo urologovi.

Důležité je, co pijete před spaním

Máte hodně věcí do práce, ale dětí ještě zlobí, tak si dáte večeři o něco déle. Pozdní večeři spláchnete pivem a než děti usnou, dáte si ještě jednu rychlou kávu, abyste mohli dohnat vše do práce, co potřebujete. V tomto případě je zvýšená pravděpodobnost, že se v noci proběhnete, ale rozhodně za to nemůže žádné onemocnění, ale váš životní styl.

Časté noční močení v těhotenství a při přechodu

Právě časté močení, stejně jako časté nevolnosti, mohou být známkou jak začínajícího těhotenství, tak začínající menopauzy. Ani v jednom případě se ale nejedná o nic neobvyklého. V těhotenství se totiž tělo matky zvětšuje a stejně tak děloha, která tlačí na močový měchýř a vyvolává nutkání.

Pokud ale máte pálení při močení, je rozhodně lepší navštívit doktora, protože to spíše indikuje nějaký zánět močových cest. U žen v menopauze zase dochází k snížené produkci estrogenu, v důsledkem čehož se může objevit tzv. uretrální syndrom, který se v podstatě podobá zánětu močového měchýře, bez přítomnosti infekce.

Zdroj: HealtLine.com (odkaz)

O autorovi – Lukáš Erlebach

Autorem obsahu je známý kuchař a propagátor zdravého stravování ve svém pořadu “Zdraví na talíři“. Připravuje tradiční pokrmy levně, jednoduše a z dostupných surovin.

Přidat na Seznam.cz

Ovocný svařák

AUTOR: TVORBAWEBU.TOP

DALŠÍ ČASOPISY

IT pro Tebe

ARCHIV ČLÁNKŮ
Follow Me