Potraviny, které způsobují průjem a zvracení aneb jak se vyhnout otravě

Některé potraviny jsou pro člověka zdravé a chutné. Při špatné úpravě, špatnému skladování nebo zacházení může dojít i k velice nepříjemné otravě jídlem. Ta může v extrémním případě dojít až k úmrtí či vážnému poškození zdraví. V tomto článku si představíme několik potravin, které s sebou nesou největší riziko.

Foto: Pixabay

Je pak poměrně jasné, že některé skupiny obyvatel jsou pak ve větším ohrožení, jako jsou malé děti, chronicky nemocní, starší občané, těhotné a kojící nebo těch, kteří mají nějakým způsobem oslabenou imunitu. Ve většině případů se ale dá mnohým nemocem a rizikům předcházet díky správné přípravě a dodržení hygienických pravidel.

Listová zelenina

Listová zelenina bez pochyby patří mezi potraviny, které mají být zahrnuty v každé dietě a zdravé kuchyni, ať už se jedná o špenát, zelí, kapustu nebo mangold. Hlavní riziko v souvislosti se zeleninou spočívá v tom, že zelenina se pěstuje v hlíně, která je kontaminovaná hnojem a špinavou užitkovou vodou. Je proto naprosto nezbytné, abyste dodržovali přísné hygienické zásady a zeleninu vždy důkladně omyly čistou vodou.

Vejce

Vejce jsou spojena především s bakteriemi salmonely, které způsobují ošklivou infekci střev nazývanou salmonelóza. Jako hlavní příznaky pak patří průjmy, zvracení a křeče v břiše. Tyto bakterie se pak do našeho organismu pokaždé dostanou pouze ústy. Důležitá je nejen hygiena, ale také správná kuchyňská úprava, která zneškodní veškeré bakterie.

Není proto doporučovaná ani konzumace syrových vajec či výrobků obsahující syrové vejce. Bakterie salmonely se mohou ukrývat jak uvnitř vajíčka, tak i na povrchu od slepičího trusu. Je zde proto zapotřebí dobře omýt ruce, prkénko, nůž a celé pracovní prostředí, aby nedošlo k případné kontaminaci.

Tuňák

Zde se jedná o riziko u čerstvého tuňáka. Otrava z tuňáka se pak nazývá scombroid a vzniká díky špatné hygieně a nedodržení technologických postupů při výlovu, zpracování a skladování čerstvých ryb. Správně by měl být tuňák skladován při teplotě 1 °C. Jestliže se během zpracování dostane teplota nad 15 °C, tak vznikne toxin, který se nedá zneškodnit ani tepelnou úpravou.

Foto: Pixabay

Ústřice

Nebezpečí ústřic vychází již z jejich života. Sami se totiž živí tím, že přefiltrovávají vodu z oceánu, ze které získávají potravu. Pokud je ale voda, kterou filtrují, kontaminována, přejde tato kontaminace i na ně. Dalším nebezpečím může být i špatná tepelná úprava či skladování, kdy syrové ústřice mohou obsahovat bakterie, ze kterých pak vznikne velice nepříjemná a nebezpečná střevní infekce nebo akutní gastroenteritidu.

Sýry

Problémy v případě sýrů mohou nastat u sýrů plísňových. Ty totiž mohou být také kontaminovány bakteriemi salmonely či listerie. Salmonela může způsobit, jak bylo již výše uvedeno, nepříjemnou infekci střevního traktu, kdežto listerie může způsobit u těhotných žen i potrat. Proto by se také měly těhotné ženy těmto plísňovým sýrům vyhýbat.

Zmrzlina

Se zmrzlinou se pojí nejčastěji bakterie salmonela a stafylokok. Stafylokok vám může zapříčinit nejrůznější záněty krevního oběhu, dýchacích cest nebo kůže. Asi nejznámějším a nejvíce nebezpečným zástupcem z tohoto rodu je pak zlatý stafylokok. Obě bakterie se pak mohou do zmrzliny dostat kontaminací například ze špatně skladovaných potravin nebo špatné hygieně při skladování a převážení.

Rajčata

Rajčata sami o sobě škodlivá nejsou, ba naopak. Navíc při pěstování rostou nad zemí a nepřijdou do kontaktu s hlínou ani hnojivem. Můžou se ale kontaminovat v krámě od ostatní zeleniny nebo špatným skladováním. Rada je zde velice prostá – pečlivě rajčata omývejte a zároveň si i pečlivě myjte ruce mýdlem před tím i po tom, co s rajčaty budete pracovat.

Klíčky

Klíčky má každý spojený se zdravým jídlem, ale zároveň se nesmí zapomínat ani na to, že jsou velice choulostivé vůči teplotním změnám nebo vlhku. Tím jsou také náchylné k napadení nejrůznějšími bakteriemi, a protože se klíčky konzumují syrové a nedochází k tepelné úpravě je zde riziko značné.

Zdroj: iDnes.cz (odkaz)

O autorovi – Lukáš Erlebach

Autorem obsahu je známý kuchař a propagátor zdravého stravování ve svém pořadu “Zdraví na talíři“. Připravuje tradiční pokrmy levně, jednoduše a z dostupných surovin.

Přidat na Seznam.cz
ARCHIV ČLÁNKŮ