Foto: Pixabay

Skončila éra nouzového stavu pandemie COVID-19, oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) v pátek. Přesto však zdůraznila, že zdravotní hrozba ještě neskončila. “Včera se nouzový výbor sešel již popáté a doporučil mi, abych vyhlásil konec veřejnému zdravotnímu ohrožení mezinárodního významu [PHEIC],” uvedl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na tiskové konferenci v pátek. “Tuto radu jsem přijal.”

WHO vyhlásila toto PHEIC před více než třemi lety, 30. ledna 2020. Od té doby odhaduje tato agentura OSN, že na COVID-19 zemřelo nejméně 20 milionů lidí a virus SARS-CoV-2 způsobil hluboké narušení a zkázu po celém světě, nechávaje hluboké jizvy.

I když Tedros prohlásil, že má “velkou naději”, že je nouzová situace zažehnána, rychle zdůraznil, že boj ještě neskončil. “Minulý týden COVID-19 připravil o život jednoho člověka každé tři minuty – a to jsou jen úmrtí, která známe,” uvedl. “Právě teď bojuje tisíce lidí po celém světě o svůj život na jednotkách intenzivní péče. A miliony dalších stále žijí s post-COVID-19 stavy. Tento virus tu zůstává. Stále zabíjí a stále se mění.”

Zástupci WHO zdůraznili, že očekávají nadále periodické vlny infekcí a nových variant. Zatímco krizový stav je nyní překonán, země potřebují přejít do nové fáze řízení viru a udržovat připravenost na pandemickou reakci. Úředníci varovali, že země by neměly rozkládat systémy sledování a reakce, které se během posledních tří let vybudovaly, i když již došlo ke zmenšení genetického sledování nových variant.

WHO si také ponechala možnost opětovného vyhlášení zdravotní nouzové situace pro COVID-19, pokud se celosvětová situace zhorší. Tedros v pátek uvedl, že se rozhodl využít dosud nepoužité ustanovení Mezinárodních Zdravotnických předpisů a zřídit Výbor pro přezkoumání, který vypracuje dlouhodobá doporučení pro řízení COVID-19.

“Nebudu váhat s svoláním dalšího nouzového výboru, pokud by se COVID-19 opět dostal do nebezpečí našeho světa,” uvedl Tedros.

Maria Van Kerkhove, vedoucí technického týmu WHO pro COVID-19, přednesla dojemnou výzvu, aby země nadále vyvíjely a udržovaly plány pro připravenost a reakce na pandemie:

“Dnes sedíme zde s nadějí a pokorou, pohlížejíce vpřed. Hledíme vpřed na to, co je třeba udělat, hledíme vpřed na to, co ještě musíme udělat, abychom zajistili, že neztratíme moment předchozích tří a půl roku. Ačkoli máme naději a opravdu ji máme, jsem zároveň emotivní, protože ještě stále je více, co musíme udělat.”

Takže nemůžeme zapomenout na obrazy nemocnic, na jednotky intenzivní péče přeplněné a na lékařské rukavice naplněné teplou vodou, které držely ruce našich milovaných, kteří zemřeli, s lékařským personálem, kteří se postarali, aby neumřeli sami. Nemůžeme zapomenout na ohnivé hranice, nemůžeme zapomenout na vykopaná hrobová místa. Já na ně nezapomenu. Nikdo z nás tady nahoře na ně nezapomene. A to nás každý den motivuje, abychom dělali lépe a více. Ačkoli jsem plná naděje, a opravdu jsem, jsem také velmi emocionální, protože je tu ještě víc, co musíme udělat.

Tímto závěrem WHO zdůraznila, že skončení nouzového stavu pandemie COVID-19 neznamená, že boj proti viru skončil. Je třeba udržovat ostražitost, sledovat nové varianty a být připraven na případné budoucí ohrožení.

Zdroj: ArsTechnica.com (odkaz)