Ultra jednoduchá domácí paštika: na tu z obchodu si již ani nevzpomenete

Paštika je pro většinu lidí pouze ta konzerva, kterou si koupí v obchodě. Neuvědomují si, že výroba domácí paštiky je velice jednoduchá a výsledek je při tom nesrovnatelný. V naší játrové paštice jsme navíc použili brandy, tymián a sušené brusinky, které krásně podtrhují výbornou chut. Když ji jednou vyzkoušíte, na tu z obchodu rychle zapomenete.

Foto: Žádný Špeky, autor: Vendula Erlebachová

Paštika je lahodná pochoutka, kterou si lidé po celém světě užívají již po staletí. Jedním z nejběžnějších a oblíbených typů paštiky je jaterní paštika, která se vyrábí z jater zvířat, jako jsou drůbež, hovězí nebo vepřové. Navzdory své bohaté chuti a kulturnímu významu má jaterní paštika také zdravotní benefity díky výživové hodnotě a obsahu živin jater. V tomto článku se podíváme na historii paštiky a zdravotní přínosy jater.

Historie paštiky: Paštika má bohatou historii, která sahá až do starověkého Říma a Egypta. První zmínky o paštice jsou datovány již do 5. století před naším letopočtem. Původně byla paštika připravována jako směs jater, tuku a koření, která byla často používána při slavnostních příležitostech a hostinách. V průběhu času se paštika stala vyhledávanou pochoutkou ve francouzské kuchyni a dnes je oblíbená pochutina po celém světě.

Zdravotní benefity jater: Jaterní paštika je známá pro svůj vysoký obsah živin a zdravotní benefity. Zde je několik důležitých výhod, které jater paštika nabízí:

 1. Vysoký obsah železa: Jaterní paštika je bohatým zdrojem železa, které je klíčové pro tvorbu červených krvinek a transport kyslíku do těla. Díky vysokému obsahu železa může jaterní paštika pomoci předcházet nedostatku železa a bojovat proti anémii.

 2. Vitamín B12: Jaterní paštika obsahuje vysoké množství vitamínu B12, který je nezbytný pro správnou funkci nervového systému a tvorbu červených krvinek. Vitamín B12 je také důležitý pro udržení zdravého metabolismu a energie.

 3. Výživové látky: Jaterní paštika je také zdrojem dalších důležitých živin, jako jsou vitamíny A, D, E, K, ribof
  oflavin, niacin, zinek a selén. Tyto živiny podporují zdraví očí, kostí, pokožky a imunitního systému. Pravidelná konzumace jaterní paštiky může pomoci zlepšit výživový profil stravy a doplnit klíčové živiny potřebné pro optimální fungování těla.

 1. Proteinový bohatý zdroj: Jaterní paštika je také vynikajícím zdrojem bílkovin. Bílkoviny jsou stavebními kameny našeho těla a jsou nezbytné pro růst, opravu tkání a správnou funkci enzymů a hormonů. Přidání jaterní paštiky do stravy může být prospěšné pro ty, kteří chtějí zvýšit příjem bílkovin, jako jsou sportovci nebo jedinci s vyššími potřebami.

 2. Přírodní zdroj vitamínu A: Jaterní paštika obsahuje také vysoké množství vitamínu A, který je důležitý pro zdraví očí, imunitního systému a zdravou pokožku. Vitamín A je také klíčový pro zachování správného růstu a vývoje tkání.

Je důležité si uvědomit, že i přesto, že jaterní paštika nabízí mnoho zdravotních benefiit, je třeba ji konzumovat s mírou. Obsahuje vysoký obsah cholesterolu a nasycených tuků, a proto je vhodné dodržovat vyváženou stravu a omezit příjem těchto živin z ostatních zdrojů. Osoby s vysokým cholesterolovým nebo tukovým metabolismem by měly konzumaci jaterní paštiky konzultovat se svým lékařem.

S rozmanitým kulturním dědictvím a výživovými výhodami, jaterní paštika si zaslouží své místo v kulinářském světě. Vychutnejte si ji s rozumem a v rámci vyvážené stravy, abyste mohli využít její chutnou chuť a přínosy pro zdraví.

Zdroj: bbcgoodfood.com (odkaz), doctorkiltz.com (odkaz), alexianpate.com (odkaz)

Ultra jednoduchá domácí paštika: na tu z obchodu si již ani nevzpomenete

Počet porcí

6

porcí
Doba přípravy

15

minut
Kalorie

187

kcal

Suroviny

 • 2 šalotky

 • 500 g vepřových jater

 • 5 cl brandy

 • 5 cl mléka/smetany

 • sušené brusinky

 • barevný pepř

 • tymián

 • sůl

 • pepř

 • máslo

Postup

 • Na lžíci přepuštěného másla si opečeme na jemno nakrájené šalotky.

 • Přidáme barevný pepř a opékáme do hněda. 

 • Následně přidáme na nudličky nakrájená játra.

 • Játra opékáme asi deset minut, abychom měli jistotu, že jsou hotová. Po zhruba pěti minutách přidáme nastrouhaný česnek.

 • V misce si dáme naložit hrst brusinek do brandy a ideálně necháme chvíli odležet. Poté je zcedíme a toto brandy přidáme do jater, když jsou opečená do zlatova. 

 • Následně přidáme hrst čerstvého tymiánu a necháme jen lehce zredukovat a odstavíme z plotny. 

 • Vše z pánve si přendáme do mixéru a přidáme rozpuštěné máslo, smetanu nebo mléko, sůl, pepř a vše rozmixujeme do hladka. 

 • Úplně na konec přidáme ty sušené brusinky, které byly naložené v brandy.

 • Paštiku si přendáme do misky a na vrch nalijeme rozpuštěné máslo pro konzervaci. Můžeme ozdobit kuličky pepře a čerstvým tymiánem. 

  O autorovi – Lukáš Erlebach

  Autorem obsahu je známý kuchař a propagátor zdravého stravování ve svém pořadu “Zdraví na talíři“. Připravuje tradiční pokrmy levně, jednoduše a z dostupných surovin.

  Přidat na Seznam.cz
  ARCHIV ČLÁNKŮ