NÁVOD: Jak správně skladovat med? Rady babiček, abyste ho neznehodnotili

Med je obecně považován za jedno z nejdravějších sladidel pro jeho unikátní složení. Nyní je ceněný o to více, když Světová zdravotnická organizace chce označit umělé sladidlo aspartam za rakovinotvorný. Mnoho lidí ale neví, jak má takový med skladovat nebo ho skladuje špatně. Výsledkem pak může být jeho znehodnocení. Proto si dnes poradíme, jak se skladuje správně.

Foto: Freepik

V praxi je velice důležité vědět, jak med uchovávat v libovolném množství, protože je našim cílem, aby si udržel svůj maximální potenciál. V minulém článku jsme psali o zdravotních účincích medu. To tady proto rozebírat nebudeme. Pro naše babičky byl med poklad a prakticky jediné sladidlo, protože cukr byl nedostatkové zboží. Proto si ho také vážily a měly své rady, jak ho uchovat co nejdéle.

V jaké nádobě med skladovat?

První otázkou je, v čem máte ideálně med skladovat? Máte ho nechat v orginální nádobě nebo někam přelít? Naprosto ideální je med přelít do keramické nádoby, a to hlavně z jednoho důvodu. Ta totiž chrání med před slunečním svitem. Na druhém místě můžete med nechat v originální skleněné nádobě, ve které zase vidíte, zda med cukernatí nebo nikoliv. Nedoporučují se však plastové a nerezové nádoby, které by mohly mít vliv na kvalitu medu.

Na co si dát pozor?

Musíte si uvědomit, že nádoba na uskladňování medu přichází s medem do přímého kontaktu. Rozhodně tak musíte dbát na to, aby byla dokonale čistá. V případě, že by tam zůstala nějaká nečistota, mohlo by dojít ke kontaminaci medu. Zároveň pro jistotu z nádoby vymyjte i zbytky předchozího medu. Někdo totiž med do nádob dolévá, ale na dně má pořád starý med. Pokud uchováváte med ve vlhkém prostředí, měli byste mít uzavíratelnou nádobu.

Foto: Freepik

Jaká je skladovací teplota pro med?

Obecně se doporučuje skladovat med při 18 °C, což byla dříve běžná pokojová teplota. V dnešní době je toto považováno již za zimu v bytě, proto zvolte pro uskladnění raději nějakou chodbu, sklep či studený kout. Pokud med skladujete v chladnu, může vám vydržet i několik let. Jestliže med uchváváte v teple, dojde ke krystalizaci, která už má vliv na kvalitu a strukturu medu.

Jaké podmínky jsou pro med nejlepší?

Pro med je nejlepší, pokud mu dopřejete sucho, chlad a temno. Medu rozhodně nesvědčí styk s přímým slunečním zářením. Nemějte ho tak připravený na kuchyňské lince. Zvolte správnou nádobu a dejte ho ideálně do skříně na chodbu, kde není teplo, vlhkost ani světlo.

Co by měla obsahovat sklenice s medem?

Každý med by měl mít svou etiketu. I ten, který si kupujeme přímo od včelaře. Je ale možné, že některý včelař prodává med bez etikety. V tomto případě si na sklenici nalepte nálepku, kam alespoň napíšete druh medu a datum pořízení. Můžete také doplnit od koho daný med pochází. Zdroj: TheSpruceEats.com (odkaz)

O autorovi – Lukáš Erlebach

Autorem obsahu je známý kuchař a propagátor zdravého stravování ve svém pořadu “Zdraví na talíři“. Připravuje tradiční pokrmy levně, jednoduše a z dostupných surovin.

Přidat na Seznam.cz
ARCHIV ČLÁNKŮ