Je vám horko na padnutí? Zaručené tipy na nejlepší osvěžení

Letní měsíce jsou často doprovázeny vysokými teplotami a slunečním žárem, které mohou vyčerpat naše tělo a zanechat nás přetížené a vyčerpané. Je proto důležité najít účinné způsoby, jak se v horku osvěžit a udržet naše tělo dostatečně hydratované. Kromě klasických osvěžujících metod můžete využít i blahodárné účinky ovoce a zeleniny. V tomto článku si představíme několik způsobů, jak se nejlépe osvěžit v horkých letních měsících.

Foto: Freepik

Pitný režim: Klíč k hydrataci

Nejdůležitějším krokem k udržení osvěžení a hydratace je dostatečný pitný režim. V horku se potíme více a tělo ztrácí vodu rychleji. Je důležité pravidelně pít vodu, aby se tělo udrželo hydratované. Doporučuje se vypít alespoň osm sklenic vody denně, ale množství se může lišit v závislosti na aktivitě a individuálních potřebách. Můžete také zvážit konzumaci neslazených bylinných čajů, kokosové vody nebo čerstvě vymačkaných džusů.

Chlazení těla: Klasické metody

Existuje několik osvěžujících způsobů, které jsou známé po celá léta a dobře se osvědčují při vyšších teplotách. Můžete se ochladit pomocí klasických metod, jako je sprcha nebo koupel v chladnější vodě, pobyt v klimatizovaném prostředí, používání vějířů nebo nošení lehkého a volného oblečení z přírodních materiálů.

Ovoce a zelenina: Přírodní osvěžení

Ovoce a zelenina jsou skvělým zdrojem hydratace a přinášejí také mnoho živin a vitaminů pro naše tělo. Níže uvádíme několik osvěžujících možností:

  • Melouny: Melouny, jako je vodní meloun, jsou vynikající volbou v horkém létě. Skládají se z více než 90 % vody a jsou plné minerálů a vitamínů. Okořeňte si plátky melounu mátou nebo je vytvořte vychlazený melounový džus.

  • Citrusové plody: Citrusové plody, jako jsou pomeranče, grep a citrony, jsou bohaté na vitamín C a mají osvěžující chuť. Vytvořte si ledový nápoj z citronu, pomeranče a máty nebo si připravte zmrzlinu z těchto ovocných šťáv.

  • Okurky: Okurky jsou téměř z 96 % voda a mají vynikající hydratační účinek. Můžete je konzumovat samotné, přidat do salátů nebo si připravit okurkovou vodu s čerstvou mátou nebo citronem.

  • Listová zelenina: Listová zelenina, jako je salát, špenát nebo římský salát, je také bohatá na vodu a obsahuje mnoho živin. Připravte si osvěžující salát s rajčaty, avokádem a bylinkovým dresinkem.

  • Bobule: Bobule, jako jsou jahody, maliny, borůvky nebo angrešty, jsou plné antioxidantů a chutí. Můžete si je samotné naservírovat s jogurtem, přidat do smoothie nebo vytvořit ledové kostky z bobulových šťáv.

Foto: Freepik

Zmrzlé lahůdky: Osvěžující dezerty

Zmrzlé dezerty jsou skvělým způsobem, jak se osvěžit a zároveň si dopřát chvilku sladkosti. Můžete si připravit domácí zmrzlinu nebo sorbet z čerstvého ovoce, případně si zakoupit nízkokalorické zmrzliny a ledové dorty bez přidaného cukru.

Dejte přednost lehkým jídlům

V horkých letních dnech je také důležité volit lehká jídla, která nebudou zatěžovat žaludek. Sázejte na čerstvé saláty, grilované ryby, lehká těstovinová jídla a pokrmy plné zeleniny. Tělo se bude cítit osvěžené a energizované. Rozhodně nezkoušejte guláš se šesti nebo tučné výpečky se zelím.

A co pivo?

Samozřejmě, při hledání osvěžení v horkých letních měsících nelze zapomenout zmínit i pivo. Pro mnoho lidí je studené pivo v létě synonymem relaxace a osvěžení. Pivo je oblíbeným nápojem pro společenské setkání na zahradě, grilování nebo posezení s přáteli.

Nezapomínejte však, že konzumace piva by měla být mírná a odpovědná. Alkoholické nápoje, včetně piva, mohou dehydratovat tělo, proto je důležité pít dostatek vody nebo nealkoholických nápojů k hydrataci. Jak se vždy říká, chce to pít s rozumem a nic nepřehánět.

Pokud se rozhodnete vychutnat si studené pivo, zvolte lehké a osvěžující varianty, jako jsou světlé ležáky nebo piva s ovocnými příchutěmi. Můžete také experimentovat s různými styly piva, jako jsou IPA s chmelovou hořkostí nebo piva s nízkým obsahem alkoholu, která nabízejí osvěžení bez přílišného ovlivnění tělesného stavu.

Závěr

V horkých letních měsících je hydratace a osvěžení klíčové pro udržení pohody a zdraví. Kombinujte klasické osvěžující metody s konzumací ovoce a zeleniny, která vám dodávají důležité živiny a hydrataci. Pamatujte na pravidelný pitný režim a zvolte osvěžující nápoje, jako jsou voda, bylinné čaje nebo čerstvě vymačkané džusy. Využijte chladící účinky sprchování nebo koupání v chladné vodě a vyhýbejte se přímému slunečnímu záření v nejžhavějších hodinách.

Když jde o stravu, ovoce a zelenina jsou skvělými možnostmi pro osvěžení a hydrataci. Melouny, citrusové plody, okurky, listová zelenina a bobule jsou plné vody a živin, které pomáhají udržovat správnou hydrataci. Kombinujte je do lahodných salátů, smoothie nebo si je jednoduše vychutnávejte samotné.

Zmrzlé dezerty jsou také skvělým způsobem, jak si vychutnat osvěžení. Připravte si domácí zmrzlinu nebo sorbet z oblíbeného ovoce, nebo si dopřejte nízkokalorické zmrzliny bez přidaného cukru. Takový osvěžující dezert přinese okamžitou úlevu od horka a zároveň vám přinese sladkou radost.

Při výběru jídel se snažte dávat přednost lehkým pokrmům, které nebudou zatěžovat žaludek. Zvolte čerstvé saláty, grilované ryby, lehká těstovinová jídla a pokrmy s vysokým podílem zeleniny. Taková strava dodá tělu potřebné živiny a energii, aniž by vás zatěžovala.

Pamatujte si, že osvěžení v horkých letních měsících je klíčové pro udržení pohody a pohodlí. Pijte dostatek tekutin, konzumujte osvěžující ovoce a zeleninu a vyhněte se těžkým jídlům. Užijte si léto a buďte zdraví a osvěžení!

Zdroj: AmericanTent.com (odkaz)

O autorovi – Lukáš Erlebach

Autorem obsahu je známý kuchař a propagátor zdravého stravování ve svém pořadu “Zdraví na talíři“. Připravuje tradiční pokrmy levně, jednoduše a z dostupných surovin.

Přidat na Seznam.cz
ARCHIV ČLÁNKŮ