NÁVOD: Jak uskladnit brambory a zabránit klíčení a hnilobě?

Brambory jsou velice tradiční potravinou, která je základ naší kuchyně. Lidé, kteří nemají sklep si lámou hlavu, jak je uskladnit na zimu, aby jim nevyklíčili. Naštěstí máme osvědčenou radu, která funguje i v panelákových bytech.

Foto: Freepik

Kde jsou ty doby, kdy jsme kupovali brambory za deset korun za jeden kilogram. Nyní jsou brambory alespoň třikrát dražší a během zimního období může samozřejmě cena ještě stoupnout. Lidé si proto od nepaměti dělají zásoby brambor na zimu, protože brambory jsou základní potravinou.

V souvislosti s uskladňováním brambor na zimu se většina lidí potýká s jedním problémem, a to s klíčením. Když jsou brambory v chladnu, vlhku a temnu, velice rády začnou klíčit, což je velice nežádoucí. Naštěstí víme chytrou radu, jak tomuto klíčení zabránit. Důležité je samozřejmě řešit i jakou odrůdu brambor máte, protože některé jsou na skladování vhodnější než jiné.

Lidé si kolikrát i sami pěstují brambory, ale jsou to třeba rané, které se na skladování moc nehodí. Nesmíte tak nakoupit hromadu levných brambor jen pro jejich cenu. Jinak je budete vyhazovat naklíčené a zkažené. Znovu se ale dostáváme k otázce, jak úspěšně skladovat brambory i v bytech, které nemají vlastní sklep, jako jsou například panelákové byty.

Foto: Freepik

Pokud je chcete mít na balkóně nebo své chalupě, vystelte si nějakou bednu polystyrénem, který zabrání přílišnému namrzání brambor. V případě, že by udeřily skutečně velké mrazy, musíte pro ně najít jiné místo. Jak je ale dáte do tepla, začnou okamžitě klíčit a již nejsou vhodné k jídlu.

Naše babičky si s tím ale uměly poradit i tak. Do bedny s brambory daly jeden či více plátěných pytlíčků s kmínem. Aroma z kmínu brzdí brambory ve vyklíčení. Můžete tak mít ve spižírně či skříni brambory v pytly či krabici a jen tam vhodit i pytlíček s kmínem. Jestliže jste je ale pěstovali sami, musíte je nechat bezprostředně po sklizni asi 14 dnů „vydýchat“ než je dáte do bedny s kmínem.

Zdroj: region.rozhlas.cz (odkaz)

O autorovi – Lukáš Erlebach

Autorem obsahu je známý kuchař a propagátor zdravého stravování ve svém pořadu “Zdraví na talíři“. Připravuje tradiční pokrmy levně, jednoduše a z dostupných surovin.

Přidat na Seznam.cz
ARCHIV ČLÁNKŮ