Foto: Freepik

Jak často bychom si však měli vlasy mýt, aby zůstaly krásné a zároveň zdravé? Tato otázka nemá jednoznačnou odpověď, protože optimální frekvence mytí vlasů závisí na řadě faktorů, jako je typ vlasů, životní styl a prostředí, ve kterém žijete. Dermatologové a odborníci na péči o vlasy však nabízejí několik tipů, které vám pomohou rozhodnout, jak často byste si měli vlasy mýt.

1. Zohledněte typ vlasů

Prvním krokem k určení správné frekvence mytí vlasů je zohlednění vašeho konkrétního typu vlasů. Existují tři základní typy vlasů, a každý z nich vyžaduje odlišnou péči:

 • Mastné vlasy: Pokud máte mastné vlasy, vaše vlasová pokožka produkuje nadměrné množství oleje. Výsledkem jsou vlasy, které se rychle stávají mastnými a nevzhlednými. V tomto případě je doporučeno častější mytí, ideálně každý druhý den nebo dokonce každý den, pokud to vaše vlasová pokožka vyžaduje.

 • Normální vlasy: Pokud máte normální vlasy, což znamená, že nejsou příliš mastné ani příliš suché, můžete si vlasy mýt přibližně 2-3krát týdně. Tento typ vlasů nevyžaduje tak častou péči jako mastné vlasy.

 • Suché nebo poškozené vlasy: Pokud máte suché nebo poškozené vlasy, měli byste se snažit minimalizovat časté mytí, protože to může ještě více zvýraznit suchost a lámavost vlasů. Stačí si vlasy umývat 1-2krát týdně.

Foto: Freepik

2. Vhodný šampon a kondicionér

Při výběru šamponu a kondicionéru si dejte pozor, aby odpovídaly potřebám vašich vlasů. Existuje široká škála produktů určených pro různé typy vlasů, takže vyberte takové, které budou nejvhodnější pro vás. Zde je několik tipů:

 • Pro mastné vlasy: Zvolte šampon, který reguluje produkci olejů na vlasové pokožce a nezpůsobuje nadměrné zatížení vlasů.

 • Pro suché vlasy: Hledejte šampony a kondicionéry s hydratačními vlastnostmi, které pomohou obnovit vlhkost v suchých vlasech.

 • Pro poškozené vlasy: Pokud máte poškozené vlasy, můžete zvážit použití výrobků s regeneračními složkami, jako jsou proteiny a keratin.

3. Dbejte na správnou techniku mytí

Správná technika mytí vlasů je klíčová pro udržení zdravých a krásných vlasů. Zde je několik tipů:

 • Teplá voda: Při mytí vlasů používejte teplou vodu, nikoli horkou, abyste nepoškodili vlasovou pokožku.

 • Masírování šamponu: Šampon nanášejte jemně masírováním do pokožky hlavy, abyste odstranili nečistoty a oleje.

 • Důkladné opláchnutí: Po použití šamponu a kondicionéru důkladně opláchněte vlasy, aby nezůstaly žádné zbytky produktu.

 • Kondicionér na koncích: Kondicionér aplikujte na konečky vlasů, kde jsou vlasy nejvíce namáhané, a nechte ho působit podle návodu na obalu.

4. Přizpůsobte mytí své aktivitě

Vaše aktivity a životní styl mohou také ovlivnit četnost mytí vlasů. Například:

 • Sportování: Pokud pravidelně sportujete a potíte se, může být vhodné mít kratší interval mezi mytím vlasů, aby se odstranil pot a nečistoty.

 • Prostředí: Prostředí, ve kterém žijete, může také hrát roli. Pokud žijete v městské oblasti s vysokou mírou znečištění, můžete potřebovat častější mytí vlasů.

Celkově platí, že náš individuální typ vlasů a životní styl určují, jak často bychom si měli vlasy mýt. Je důležité naslouchat svým vlasům a jejich reakcím na péči, abychom zajistili, že jsou zdravé a krásné. Pokud máte pochybnosti, konzultujte svého dermatologa nebo odborníka na péči o vlasy, kteří vám mohou poskytnout osobní rady a doporučení.

Zdroj: GoodHouseKeeping.com (odkaz)