Foto: Freepik

Nyní se ale vlci začínají postupně vracet zpět na svá původní teritoria, kterou jsou hlavně na severu na Frýdlantsku. Právě zde zaznamenali myslivci a příslušníci Hnutí Duhatrvalý pohyb čtyř dospělých jedinců a sedmi malých vlčat. Mimo to se prý vlčí smečky vyskytují i v Jizerských horách s tím, že obě mapovaná území zasahují i do Polska.

Za účelem monitorování pohybu vlčích smeček byly vytvořeny tzv. Vlčí hlídky již v roce 2018. Koordinátorka Vlčích hlídek na Liberecku, Kristýna Fridrichová, poznamenala: „To, že se podařilo potvrdit reprodukci vlčí smečky na Frýdlantsku, je dalším důkazem toho, že vlci jsou přizpůsobiví tvorové a dokážou žít i v lidmi pozměněné krajině. Nyní je na člověku, aby si na trvalý výskyt vlka na našem území opět zvykl a zabezpečil nejen svá stáda, ale třeba i zbytky potravin na kompostech či v popelnicích v blízkosti lidských sídel.“

Foto: Freepik

Vlk je z pohledu ochránců přírody ke kriticky ohroženým živočišným druhům. Navíc má v přírodě nezastupitelnou roli při regulaci přemnožených živočišných druhů, jako jsou prasat či srny. Nicméně určitá skupina obyvatel volá i po regulaci vlků, protože jim vlci působí škody na majetku a dobytku. Podle odhadů žije v Libereckém kraji několik desítek vlků.

Zkusíme kontaktovat Vlčí hlídky a zeptat se, jak jednat v případě, že potkáte vlka. O případné odpovědi vás budeme informovat v dalším článku.

Zdroj: idnes.cz (odkaz)