Foto: Freepik

Co to je babybox?

Babybox je koncept, který byl poprvé zaveden v několika zemích jako reakce na problém opuštěných novorozených dětí a potřebu poskytnout bezpečné a anonymní místo, kde rodiče mohou zanechat své novorozené děti, pokud se cítí neschopni nebo nechtějí o ně pečovat. Babyboxy jsou obvykle umístěny na veřejných místech, jako jsou nemocnice, porodnice nebo jiná zdravotnická zařízení, a jsou vybaveny základními potřebami pro péči o novorozence.

Proč vznikají babyboxy?

Babyboxy mají několik hlavních cílů:

  1. Záchranu životů: Babyboxy mají za cíl snížit riziko opuštění novorozených dětí na nebezpečných místech, jako jsou popelnice nebo veřejná záchodiště. Poskytují bezpečné a teplo místo, kde mohou být děti zanechány, což může zachránit životy novorozenců.

  2. Anonymitu: Babyboxy umožňují rodičům zanechat své dítě anonymně, což může být důležité, pokud se obávají stigmatizace nebo právních důsledků.

  3. Nápomoc v nouzi: Babyboxy jsou také spojeny s informačními zdroji a psychosociální podporou pro rodiče, kteří zvažují opuštění svého dítěte. Tyto zdroje mohou rodičům poskytnout rady a pomoc při řešení jejich situace.

Babyboxy jsou často kontroverzním tématem a vyvolávají různé názory. Někteří argumentují, že podporují zodpovědnost v péči o novorozence a zachraňují životy dětí, zatímco jiní tvrdí, že by měla být posílena prevence a podpora pro rodiče, aby nedocházelo k opuštění dětí. Každopádně, babyboxy jsou v některých zemích stále aktivní a pokračují v poskytování možnosti pro rodiče v tísni zanechat své děti v bezpečí.

První babybox v Jilemnici

Svého prvního babyboxu se dočká i krkonošské město Jilemnice. Nejbližší babyboxy pro místní totiž byly v Jablonci nad Nisou, Liberci a Turnově, což je stále poměrně daleko. Nebude se jednat o obyčejný babybox, ale bude to babybox nové generace.

Slavnostní otevření bude 31. října ve 12 hodin u budovy polikliniky v ulici Metyšova 465, kde je také nainstalován. Box je vybaven speciálními dvoukřídlými dvířky, která se sama automaticky otevírají a po vložení miminka a aktivaci příslušného senzoru se také sama zavřou.

Uvnitř jsou také fotobuňky, které brání případné kolizi mezi dvířky a ručičkami a nožičkami děťátka. Uvnitř je samozřejmě klimatizace, která udržuje stále příjemnou teplotu. Box je zároveň napojen i na náhradní zdroj energie pro případ, že by zrovna nastal výpadek proudu.

Samozřejmostí je propojení s počítači a mobilními telefony pracovníků služby. Je to chválýhodný čin, protože je to již 86. babybox v České republice za osmnáct let jejich existence. Dohromady pomohly babyboxy zachránit 253 dětí.

Zdroj: tisková zpráva společnosti Ludvík Hess a Jakub Hess pomáhají odloženým dětem, z. s., babybox.cz