Foto: Freepik

Šlechta a měšťané se pak předháněli, kdo má více zdobený nábytek či interiéry. Zkrátka vyřezávání může být koníček na celý život a výhodou je, že nikdy nebudete dostatečně dobří a vždy bude prostor pro nějaké zlepšení. Já sám sebe považuji za amatéra, i když se řezbářství věnuji mnoho let.

Mezi lidmi také panuje názor, že pro řezbářinu potřebujete mít barák s dílnou. Není to pravda. Stačí vám dát nějaké noviny na stůl a můžete vesele začít. Fantazii se meze nekladou. Jediné co vám chybí je nějaké prkénko. Naštěstí se dá koupit v různých hobby marketech různé dříví či speciální prkénka. Na vyřezávání si ale nemůžete vzít jakékoliv prkénko. Nyní si tak řekneme několik tipů, jak si vybrat dobrý druh dříví pro vaši řezbu.

Výběr vhodného dřeva pro vyřezávání

Vyřezávání dřeva je starobylé řemeslo, které spočívá v tvarování dřeva do různých forem, ať už jde o sochy, náčiní nebo jiné umělecké výtvory. Když se rozhodujete, který druh dřeva použít, je to klíčový krok. Každý druh dřeva má své vlastnosti a charakteristiky, které mohou ovlivnit proces vyřezávání a výsledný výrobek. V tomto článku se podíváme na pět běžných druhů dřeva vhodných pro vyřezávání. Pokusím se vám popsat své subjektivní zkušenosti, což neznamená, že nikdo jiný nemá opačný názor.

1. Lípa

 • Vlastnosti: Lípa je jedním z nejběžnějších druhů dřeva pro vyřezávání. Je to měkké dřevo, což znamená, že je snadno řezatelné a tvarovatelné. Má jemnou, rovnoměrnou texturu a málo pryskyřice.

 • Výhody: Lípa je ideální pro začátečníky, protože je snadno ovladatelná. Může být použita pro detailní práci a vyžaduje méně úsilí při vyřezávání.

 • Omezení: Lípa je měkká, což ji činí náchylnou k poškození a opotřebení. Není tak odolná jako některé tvrdší dřeviny.

2. Smrk

 • Vlastnosti: Smrk je tvrdší dřevo než lípa, ale stále poměrně měkké. Má jemnou a rovnoměrnou texturu.

 • Výhody: Smrk je stále poměrně snadno zpracovatelný, ale je odolnější než lípa. To znamená, že může být vhodným materiálem pro vyřezávání různých tvarů a vzorů.

 • Omezení: Smrk může být náchylný k trhlinám a deformacím při vysychání. Je třeba dbát na správné sušení a ochranu proti vlhkosti. Navíc smrk bývá často sukovitý, takže s tím musíte při plánování svého vzoru počítat.

3. Borovice

 • Vlastnosti: Borovice je tvrdší a hustší dřevo než lípa a smrk. Má výraznou texturu s rovnými proužky.

 • Výhody: Borovice je odolná a dobře reaguje na vyřezávání. Je vhodná pro výrobu soch a reliéfů s většími detaily.

 • Omezení: Textura borovice může být hrubá a nepříznivě ovlivnit vzhled vyřezaných detailů. Práce s ní může vyžadovat více síly a trpělivosti.

4. Bříza

 • Vlastnosti: Bříza je středně tvrdé dřevo s jemnou a rovnoměrnou texturou. Je známá svou světlou barvou.

 • Výhody: Bříza je oblíbená pro svou světlou barvu a jemnou texturu. Lze ji použít pro vytvoření precizních detailů.

 • Omezení: Bříza může být méně odolná než tvrdší dřeviny a vyžaduje opatrné zpracování.

5. Jedle

 • Vlastnosti: Jedle je tvrdší dřevo s jemnou a rovnou texturou. Má přirozenou krásnou barvu.

 • Výhody: Jedle je ideální pro vytváření složitých vzorů a detailů. Je odolnější a vhodná pro trvanlivé vyřezávání.

 • Omezení: Jedle může být náchylná k trhlinám a deformacím při vysychání, proto je třeba dbát na sušení a ochranu před vlhkostí.

Při výběru vhodného dřeva pro vyřezávání je třeba vzít v úvahu jak váš dovednostní stupeň, tak nároky vašeho projektu. Každý druh dřeva má své jedinečné vlastnosti a přednosti, takže neváhejte experimentovat a najít ten, který vám nejlépe vyhovuje pro vaše umělecké výtvory. Nyní se tak podíváme na návod, jak vyřezat svou vlastní dřevěnou lžíci. Já jsem použil sadu řezbářských dlátek od společnosti Narex, na kterou jsme také dělali v minulosti recenzi.

Foto: Žádný Špeky, autor: Vendula Erlebachová

Jak vyřezat lžíci?

Vyberte vhodné dříví

Jako první samozřejmě musíte vybrat vhodné dříví. Teď nemám na mysli jen druh, ale také vhodný kus. Musíte mít představu o své díle, jak bude velké a rozměrné. Snažte se představit si to dílo promítnuté na konkrétním kousku dřeva.

Nakreslete náčrt lžíce

Když máte již vybrané dřevo, tak je na čase, abyste si vzali obyčejnou tužku a lehce si nakreslili alespoň základní obrysy vašeho díla. Musíte si rozvrhnout, kde budete mít u lžíce rukojeť, kde ornament a kde bude lžíce samotná. Může se to zdát zbytečné, ale věřte, že je to nesmírně důležité. Dřevo není papír, když něco uděláte špatně, nemůžete to vygumovat.

Opracujte hrubý tvar

Na prvním místě si můžete vzít nějakou menší ruční pilku a oříznout se zhruba centimetrovým okrajem tu lžíci či obrys vašeho díla. Když to na hrubo oříznete, vemte si nůž nebo dlátko a můžete to oříznout nejdříve zhruba do požadovaného tvaru. Dále zkuste „srazit hrany“, aby nebyly tak ostré a lehce můžete připravovat a formovat dřevo do požadovaného tvaru. Pomocí speciálního dlátka pak vydlabete požadovanou hloubku samothné lžíce. Dejte si pozor, než ale poznáte, jak se dřevo chová. Rozhodně se vyvarujte toho, že uřiznete větší kousek dřeva najednou.

Upravujte detaily

Pokračujte v upravování tvaru lžíce a zaměřte se na detaily, jako je rukojeť, tvar hlavy a hrotu lžíce. Důkladně pracujte na hladkých křivkách a ostrých hranách. Těď už přichází čas, kdy byste měli mít více či méně lžíci hotovou.

Broušení

Lžíci či finální dílo pak vybrousíme dohladka pomocí brusného papíru. Musíte myslet, že lžíce v této fázi musí být skutečně vybroušena do hladka. Následující fáze bude totiž již jen natírání olejem a olej má tu vlastnost, že každý nedostatek maximálně zveličí.

Dokončování

Teď je již jen zapotřebí dokončit naše dílo. Někdo to dělá lakem, někdo olivovým olejem, ale můj praděda vždy používal jedině ostropestřcový olej. Ten „zatáhne“ dřevo tak, že z té lžíce budete moci jíst a červená barva z gulášové polévka se nedostane do dřeva.

Zdroj: uživatelská zkušenost Žádný Špeky