Foto: Freepik

Najednou vaše oblíbená káva či čaj mají divnou pachuť. Vaše svědomí je přitom čisté, protože ho poctivě vždy umyjete. Navíc při používání kávových nápojů zůstává uvnitř nahnědlý. Údržba termosky či termo hrnku potřebujete ale dodržovat trochu jiná pravidla, než pro jiné láhve a nádoby.

Sepsali jsme pro vás některé zásady, které je zapotřebí dodržovat, aby se životnost vašich termosek a termo hrnků maximalizovala. V první řadě byste je měli umývat pouze v ruce a raději je do myšky nedávejte. Než vám dáme pár rad, jak na to, tak si povíme, jak taková termoska vlastně fugnuje.

U termosek se setkáváme s technologií nazvanou „vakuová izolace“, která dokáže udržet teplý nápoj horký a studený chladný. V praxi se jedná o láhev v lahvi, kde mezi stěnami je vakuum. Konstrukce těchto nádob zpravidla nevede teplo, a tak zabrání kondenzaci přebytečné vlhkosti na vnější straně. Díky tomu také zůstává termoska při pokojové teplotě na dotek, i když je ve vnitř vařící tekutina.

Jak umýt termosku a termo hrnek?

Ocet a jedlá soda

Oblíbený trik našich babiček je smíchat trochu octa a jedlé sody. Stačí, když do termo hrnku nalijete cca 200 ml octa a přidáte polévkovou lžíci jedlého octa. V nádobě pak vznikne masivní pěnění. Po chvilce přilijte trochu teplé vody a nechte vše odstát cca 10 minut. Pak vezmete kartáček nebo drsnější houbičku a láhev vyčistíte. Na konci vnitřek pořádně vypláchněte teplou vodou.

Pasta na čištění zubních protéz

Zní to možná podivně, ale pasta nebo tabletky, které se používají na čištění zubních protéz a rovnátek dokáží celkem efektivně termo hrnek a termosku vyčistit. Do termo hrnku nalijte teplou vodu až do ¾. Vložte tam tapletu nebo trochu pasty a ponechte asi 10 minut dokud šumí. Opět pak použijte kartáček nebo drsnější houbičku na vyčištění. Na konci vše pořádně opláchněte teplou vodou.

Foto: Freepik

Led a sůl

Tento trik je také velice účinný a přitom není náročný. Do termosky nasypte drcený led a přidejte asi dvě polévkové lžíce mořské soli. Zavřete a pořádně protřepejte, podobně jako s šejkrem. Pak to otevřete a kartáčkem nebo houbičkou vyčistíte. Pokud tam zůstane ještě zápach nebo hnědě zbarvený vnitřek po kávě, můžete celý proces opakovat.

Jak termosku rozhodně nečistit

Uvedli jsem si, jak se termosky mají čistit. Uvedeme také, čemu se máte vyvarovat. Rozhodně se vyvarujte tomu, že budete dávat termosku do myčky nádobí. I když je to povolené, tak to stejně řada výrobců nedoporučuje. Nikdy také nepoužívejte chlér, ani žádná bělidla. Na čištění vždy berte teplou vodu, ale nikdy vařící. Vařící voda totiž může poškodit vakuové těsnění a termoska ztratí částečně svou izolační schopnost.

Jak poznat, že termoska dosloužila?

Musíme si přiznat, že termoska i termo hrnek jsou zkrátka spotřební zboží, které má svou životnost. Prvním signálem, že vám termoska dosloužila jsou nejrůznější praskliny nebo šrámy vzniklé pádem. Horší samozřejmě je, pokud jsou tyto praskliny na vnitřní straně. Dalším znakem je, že již nedokáže udržet obsah teplý ani polovinu původní doby.

Zdroj: MerryMaids.com (odkaz)