Foto: Freepik

V České republice už počet pacientů trpících diabetem překročil alarmující 1 milion. Týká se zhruba 505 tisíc mužů a 514 tisíc žen. Bohužel dalších téměř čtvrt milionu lidí o svém onemocnění vůbec neví a nevěnuje přílišnou pozornost ani varovným příznakům. Situaci neprospívá ani řada mýtů a polopravd, které kolem cukrovky kolují.

Mýtus 1: Za vše může cukr

Jedním z nejrozšířenějších a zároveň nejnebezpečnějších mýtů o diabetu je, že postihuje lidi, kteří konzumují příliš mnoho sladkostí. Není to úplně pravda. Diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění, které s konzumací cukru nemá mnoho společného. Ani diabetes 2. typu rozhodně není podmíněn jen pojídáním sladkostí. Až polovina případů nemoci je způsobena genetikou, druhá polovina pak celkově nevhodným stravováním a nedostatkem pohybu.

Mýtus 2: Postihuje jen starší

Cukrovka si své oběti nevybírá podle věku a může zasáhnout kohokoli. Diabetes 1. typu se často objevuje u dětí a mladých lidí a je výsledkem autoimunitní reakce, nikoli životního stylu nebo věku. Diabetes 2. typu, který byl tradičně spojován se starším věkem, se nyní stále častěji diagnostikuje i u mladších lidí.

Foto: Freepik

Mýtus 3: Život omezující dieta

Mnoho lidí možná překvapí, že diabetická dieta se téměř neliší od diet sportovců nebo těch, kteří volí zdravé stravování. Pacient si příležitostně a v malém množství může dopřát v podstatě cokoliv. Obecně však platí, že by diabetici měli omezit příjem cukru a rovnoměrně si ho rozdělit v průběhu dne do jednotlivých jídel.

Mýtus 4: Stačí jen brát léky

Diabetik nebude mít cukrovku pod kontrolou pouze díky lékům. Léčba cukrovky je komplexní a skládá se z několika aspektů. Motivace diabetika ke změně životního stylu a především dodržování režimových opatření a pravidel jsou pro léčbu obou typů diabetu klíčové.

Mýtus 5: Nepříznivý vliv sportu

Sport má na diabetes vliv, ale převážně pozitivní. Pohyb je klíčovou součástí kompenzace cukrovky, pro pacienty je tedy téměř povinností.

Mýtus 6: Na diabetes se neumírá

Počet pacientů, kteří v souvislosti s cukrovkou přišli o život, vypovídá o pravém opaku. Ročně ve spojitosti s diabetem zemře v Česku přes 22 000 pacientů. Pravdou je, že díky moderním přístupům a medikaci jsou dnes nejčastější příčinou úmrtí diabetiků nádorová onemocnění, ale hned za nimi jsou to komplikace cukrovky jako je ischemická choroba srdeční, srdeční selhání, cévní mozkové příhody.

Téma diabetu je dnes přesyceno velkým množstvím rozmanitých informací nejrůznější kvality. Důležité však je spoléhat především na ověřené údaje a rady příslušného lékaře. Přesto, že se nedá diabetes zcela vyléčit, pokud se začne s jeho kompenzací včas, lze nemoc udržovat ve stavu remise a předejít celé řadě vážných komplikací.

Zdroj: kntb.cz (odkaz), diabetickaasociace.cz (odkaz), cukrovka.cz (odkaz)