VYPOČÍTEJTE SI SVOU HODNOTU BMI

JEDNOTKY:

VÁHA: KG

VÝŠKA: CM

Do 18,5: Pokud vám vyšel index BMI pod číslo 18,5, trpíte s největší pravděpodobností podváhou či podvýživou. V tomto stavu vám mohou chybět základní živiny, ale také vitamíny či minerály, což představuje středně vysoké riziko možných zdravotních komplikací.

18,5 až 24,9: Hodnota v tomto rozmezí představuje optimum, čili ideální zdravou váhu. V tomto případě by vám neměly hrozit žádné vážné riziko, například kardiovaskulárního typu, minimálně ne z důvodu hmotnosti. Neznamená to však, že máte ideální postavu.

25 až 29,9: BMI v tomto rozmezí už indikuje nadváhu, která není ani zdaleka ideálním stavem. Míra rizika možných zdravotních problémů či komplikací je však stále přijatelná a je hodnocena jako nízká či mírně zvýšená. Nemusí znamenat problém.

30 až 34,9: Od hodnoty BMI 30 začíná již stav, který se nazývá obezita. V případě intervalu od 30 do 34,9 jde ještě o lehčí, tzv. obezitu I. stupně. V jejím případě je riziko komplikací už středně zvýšené, lze tedy očekávat problémy, hlavně v rámci kardiovaskulární soustavy.

35 až 39,9: Obezita II. stupně nastává tehdy, pokud je hodnota BMI v intervalu od 35 do 39,9. V tomto případě je již obezita těžší a riziko komplikací vysoké, přidat se mohou různé metabolické problémy a trpět začíná i pohybový aparát, hlavně kosti, klouby a páteř.

Nad 40: Nejvyšší riziko problémů představuje III. stupeň obezity, kdy vyjde BMI v hodnotě od 40. V tomto případě je velmi reálné, že člověk je postižen cukrovkou II. stupně, hrozí mu mozková příhoda nebo infarkt a zvyšuje se i riziko rakoviny.