Foto: Žádný Špeky, autor: Lukáš Erlebach
Symbolika v každém pletení
Tradiční vánočka není jen obyčejné pečivo. Její devítipramenné pletení nese hlubokou symboliku. Spodní čtyři prameny odkazují na základní přírodní živly – zemi, vodu, oheň a vzduch. Prostřední tři zastupují lidské hodnoty jako rozum, vůli a cit. Nejvrchnější dva pak představují lásku a moudrost. Tato spojení dávají vánočce nejen estetickou hodnotu, ale i duchovní rozměr, který připomíná propojení člověka s přírodou a jeho vnitřním světem.
Od pekařských mistrů do domácích kuchyní
V minulosti bylo pečení vánočky výsadou pekařských mistrů. Ještě v 16. století ji lidé kupovali od odborníků, ale postupně se tradice přenesla do domácností. Každá rodina si vytvořila svůj vlastní recept, který se stal rodinným pokladem a pečlivě se předával z generace na generaci. Vánočka tak nebyla jen sváteční pochoutkou, ale také symbolem rodinných vazeb a tradic.
Různá pojmenování, stejná radost
V různých regionech České republiky měla vánočka odlišná jména. Na Kladsku se jí říkalo „húska“, na Domažlicku „calta“, na severu Čech „štědrovka“ nebo „štědrovnice“. Tyto názvy odrážejí nejen jazykovou rozmanitost, ale i lokální zvyky a tradice, které obohacují českou kulturu. Bez ohledu na název však vždy symbolizovala hojnost a slavnostní atmosféru.
Vánočka a vánoční pověry
Pečení vánočky bylo obklopeno řadou pověr a tradic, stejně jako mnoho zvyklostí v dřívějších dobách. Věřilo se například, že hospodyně, která při pletení myslí na svou rodinu a peče s láskou, přinese do své domácnosti štěstí a harmonii. Pokud vánočka při pečení napraskla, mělo to být varování před případnými hádkami nebo neklidem.
Vánočka dnes: Spojení tradice a moderních trendů
I když si vánočka zachovává své tradiční místo na štědrovečerním stole, její recepty se v průběhu let mění. Některé rodiny nahrazují část másla zdravějšími alternativami, jako je například jablečná přesnídávka, aby byla vánočka šťavnatější a dietnější. Přesto její podstata zůstává stejná – je to jídlo, které spojuje rodiny a přináší radost.
Vánočka není jen obyčejné pečivo. Je to symbol tradic, historie a rodinné sounáležitosti. Její vůně, která se line kuchyní, a jemná chuť připomínají, že Vánoce nejsou jen o dárcích, ale hlavně o sdílených chvílích, vzpomínkách a spojení s našimi kořeny.
Zdroj: hradec.rozhlas.cz (odkaz)
Vánočka, která se povede
10
porcí2
hodiny307
kcalSuroviny
1 kg celozrnné hladké mouky
2 dcl mléka
2 PL cukru
3 vejce
1 droždí
1 citron
2 jablečné přesnídávky
50 g másla
hrst brusinek
5 cl rumu
mandlové plátky
Postup
Na kvásek si dáme trochu mléka, dáme trochu mouky, cukr a droždí a necháme vzejít.
Když kvásek vzejde, tak si přidáme vejce, přesnídávky, kůru z citronu, máslo, brusinky naložené v rumu i s rumem, cukr, mouku - tu podle potřeby. Vypracujeme si hladké těsto.
Těsto si rozdělíme na 6 dílů. Ze třech uděláme copánek a to je naše základna. Druhé patro jsou zatočené dva prameny a poslední jen zatočíme.
Potřeme si to rozteklým máslem a posypeme mandlovými plátky a posypat cukrem, ideálně hrubým.
Můžeme nechat chvilku kynout. Dáme do předehřáté trouby na 220 stupňů na deset minut a pak snížíme na 180 a pečeme další 50 minut.
Po vytažení ji potřebe vodou s cukrem, aby zůstala vláčná.
TIP
- Všechny ingredience si vytáhněte den dopředu, aby měly pokojovou teplotu. Pak vám vánočka hezky nakyne.