Foto: Freepik

Technologie mění pravidla i v náborech armády

Česká armáda reaguje na změny ve společnosti a na technologické trendy – od 1. ledna zavedla nový model vstupních fyzických testů. Zatímco dříve byly kliky, sedy-lehy či jízda na rotopedu nutným minimem, dnes je nahradil hod medicinbalem a dřepy s pětikilovou zátěží. Tento přístup má zohlednit nejen klesající fyzickou zdatnost populace, ale i potřebu přilákat specialisty, kteří mohou mít klíčové znalosti, například v IT či kybernetické bezpečnosti.

Vedoucí oddělení tělovýchovy armády plukovník Jiří Malík zdůrazňuje, že nová pravidla byla navržena odborníky z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. „Reagujeme na současnou realitu – populace už není tak fyzicky zdatná jako před deseti lety,“ říká Malík.

Fyzické cvičení v armádě
Fyzické cvičení v armádě

Foto: Freepik

Jak probíhá nový test?

Fyzická zkouška je nyní zaměřena na základní funkční sílu, kterou voják potřebuje. Při dřepu s pětikilovou zátěží simulují vojáci práci se zbraní, medicinbal zase testuje schopnost efektivně přenášet energii těla. Nový systém zajišťuje, že uchazeči musí zvládnout technicky jednoduché, ale výstižné pohyby, které odpovídají nárokům vojenské služby.

Proč změna?

Klesající fyzická kondice populace není jediným důvodem změn. Moderní armáda vyžaduje nejen vojáky v první linii, ale i specialisty v oblastech, jako je kybernetická bezpečnost, IT či logistika. „Nehledáme jen fyzicky dokonalé jedince, ale lidi s klíčovými schopnostmi a ochotou rozvíjet fyzickou zdatnost v průběhu služby,“ vysvětluje Malík. Uchazeči budou mít 12 měsíců od přijetí na dosažení standardní úrovně zdatnosti.

Vybavení posádek a investice do modernizace

Zjednodušení testů jde ruku v ruce s větší podporou nováčků. Armáda plánuje rozsáhlé investice do vybavení posiloven. Od roku 2025 do roku 2031 mají být posádky vybaveny moderními tréninkovými zařízeními, která mají zlepšit přípravu vojáků.

Náborové změny nejsou náhodné. V roce 2024 odešlo z armády nejvíce vojáků za posledních 10 let. Přestože se podařilo přijmout asi 1800 nováčků, 1400 lidí armádu opustilo. Tento trend ohrožuje schopnost plnit národní i alianční závazky. Podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky bude nutné do náborů investovat více, aby Česká republika měla dostatek vojáků pro obsluhu moderní techniky.

Směřování do budoucnosti

Česká armáda se přizpůsobuje 21. století – a to nejen technologií, ale i přístupem k lidem. Nový model fyzických testů je součástí širší strategie, která má posílit ozbrojené síly. Zjednodušené podmínky pro vstup, moderní tréninkové vybavení a otevřenost k novým talentům jsou krokem vpřed, který může přilákat nejen fyzicky zdatné jedince, ale i špičkové specialisty.

S těmito změnami se česká armáda stává příkladem moderní instituce, která chápe, že technologická a lidská stránka musí jít ruku v ruce. Tím může lépe čelit výzvám 21. století a zajistit bezpečnost země i alianční partnerství.

Zdroj: iRozhlas.cz (odkaz)