Foto: Pixabay
Pro diagnózu deprese je podmínkou, aby epizoda trvala alespoň dva týdny. Její lehčí formou je dystymie. Dystymie je porucha nálady s podobnými příznaky, jako u depresivního syndromu, ale menší intenzitou depresivní epizody. Depresivní epizoda je jednou z forem depresivní poruchy. Depresivní epizoda se projevuje především sklíčeností, ztrátou zájmu, smutkem a netečností.
Deprese pro mnohé lidi bývá mylně spojená s podzimem a nástupem často proměnlivého počasí. Pravdou je ale i to, že nás postihuje během léta. V zimě depresi způsobuje nedostatečné množství světla přes den a chybějící sluneční paprsky. V létě mohou být spouštěčem i nadměrně vysoké teploty, které jsou pro tělo zátěží. Organismus je tak vyčerpaný a brání se. Dalším možným důvodem ohledně letního období je, že během roku jsme zvyklý na určité závazky jako práce či škola a s létem přichází čas, kdy si aktivity musíme hledat sami abychom se zabavili. Nemoc nás může postihnout v podstatě v jakémkoliv věku.
Foto: Pixabay
Příznaky deprese:
- psychická skleslost,
- pocity deprivace, únavy, osamělosti, obavy z budoucnosti, stísněná, skleslá nálada
- pokles energie, aktivity a zájmů – u těžké deprese nemůže pacient někdy ani vstát z postele, učesat se či oholit,
- snížení schopnosti radovat se (ahedonie),
- poruchy koncentrace,
- ztráta schopnosti radovat se
- tělesné i duševní vyčerpání
- snadná unavitelnost,
- snížené sebevědomí,
- nezájem o dříve oblíbené činnosti
- poruchy koncentrace a učení
- pocity viny a bezcennosti – ty mohou nabývat u těžkých depresí až charakter bludu, kterému se říká mikromanický, kdy se dotyčný může vinit z různých katastrof, válek apod.,
- pesimistický pohled na budoucnost i celkově na svět a vše kolem něj
- poruchy spánku,
- snížená/zvýšená chuť k jídlu,
- hmotnostní úbytek/nárůst,
- pokles zájmu o pohlavní styk,
- snížená chuť k jídlu,
- snížená motorika a celková aktivita
- myšlenky na sebevraždu – ty jsou velmi nebezpečné, zejména pokud o nich dotyčný hovoří, přemýšlí, jakým způsobem by to udělal nebo se mu o tom zdají sny,
- úzkost a psychomotorický neklid.
Rady jak předejít letní depresi:
- Dopřávejte si sluneční paprsky. Slunce nás povzbuzuje, láká k aktivitám, k pohybu i radosti. Dalším plusem je, že slunce vytváří hormon štěstí zvaný serotonin. Proto při každé příležitosti, slunečního záření, která se vám naskytne využijte k letnímu venkovnímu dovádění. Doma nic nezažijete, proto musíte vyrazit ven.
- Problémy či příznaky nemoci řešte včas s předstihem, nic nepodceňujte. Vyhledejte řešení v raném stádiu aby se nemoc dala podchytit a nadělala tolika škody na těle i duši.
- Využijte dostatek volných chvil, který vám letní období nabízí jako času ke splnění snů a předsevzetí. Využijte chvil, kdy je času více než dostatek.
- Naučte se za všechno co dokážete ocenit. Dopřejte si a motivujte sebe i ostatní.
- Zkuste cvičit jógu a dechová cvičení. Naučíte ovládat a ventilovat své emoce. Budete se i lépe koncentrovat. Nelitujte se a překonávejte se. Zkuste v rámci možností zkusit to, čeho se zdráháte. Dodá vám to sebevědomí a posune psychicky dál. To, čeho se bojíte, se může stát vaší výzvou.
- Přejte druhým a nenechte se odradit od svých cílů. Úspěchy druhých považujte za váš hnací motor.
- Obklopujte se jen lidmi kteří šíří pozitivní energii a dokáží vás navnadit nebo pro něco nadchnout. Eliminujte se od těch, kteří mají k pozitivnímu chování daleko.
- Osvojte návyky. Například po snídani si běžte zacvičit. Pohybem si vytvoříte nový pohled na věci a vše se vám bude zdát přívětivější a snadnější.
Nikdy nepodceňujte příznaky deprese. V případě potřeby a při prvních příznacích vyhledejte lékařskou pomoc.
Zdroj:
- www.gulu.cz (odkaz)
- www.psychologieprokazdeho.cz (odkaz)
- www.euc.cz (odkaz)
- www.wikiskripta.eu (odkaz)