Foto: Pixabay
Sladké nápoje
Každý asi ví, že sladké nápoje kolového tipu jsou pro dietu špatné. Málokdo si však uvědomuje, že i přírodní džusy obsahují stejné množství sacharidů jako právě zmíněné slazené nápoje. V jedné jediné sklence tak můžeme najít i osm kostek cukru. Proto je lepší si džus při redukčních dietách odpustit nebo alespoň si ho naředit sodovkou či vodou. Hlavní zdroj příjmu tekutin by měl být z čisté vody, která může být ochucena čerstvou mátou či plátkem citrónu. K snídani můžeme mít meltu či karo a během dne se nemusíme bát zařadit neslazený čaj. Na závěr si dejte velký pozor na zero verze nápojů. Neobsahují sice cukr, ale zato obsahují o to více sladidel, která mají poměrně výrazné vedlejší účinky a po některých se dokonce tloustne.
Foto: Pixabay
Alkohol
Další kapitolou je alkohol. Kdo by si rád nedal pivečko po obědě či sklenku vína při posezení s kamarády, ale alkohol jako takový představuje významnou hrozbu hned ze dvou důvodů. Ten první je, že pá panáků nám nahradí celodenní kalorický příjem a druhý důvod je, že po alkoholu bývá obvykle velký hlad, takže i když bychom si za normální situace nic nedali, po pivu si dáme ještě řízek s hranolkama.
Dost často při hubnutí můžeme nalézt problém právě zde. Alkohol totiž mimo jiné zhoršuje i využití živin a regeneraci těla. Pokud si nemůžete pomoci, zkuste si najít příjemnou alternativu. Například mátový čaj s citronem servírovaný s kostkami ledu jako ice tea je velice vhodná náhrada za pivo. Když už ale zhřešíme, preferujme například bílé suché víno a k němu zapíjet dostatečné množství vody.
Hladovění v první polovině dne
Dalším neduhem, kterým si škodíme je raní hladovění. Mnoho lidí má totiž typický ranní rituál spát až do poslední chvíle, pak na sebe naházet oblečení a běžet do práce, místo snídaně rychlé kafe v metru a první jídlo dne je vlastně oběd.
Ten ale kvůli povinnostem a pracovnímu vytížení šidíme nebo při něm alespoň vyřizujeme pracovní záležitosti. Ve výsledku tak první pořádné jídlo dne je vlastně večeře, když přijdete domů z práce a můžete sníst, na co přijdete. Náš metabolismus a spalování tuků však potřebuje nastartovat již po ránu, aby mohl efektivně pracovat celý den. Nejlépe ho proto probudíme vlažnou vodou s citronem a zázvorem na lačno a hned poté pořádnou zdravou snídaní.
Jsou zdravé potraviny skutečně zdravé?
Mnoho potravin je považováno právem za zdravé, jako jsou ořechy, avokádo, ovoce, aj. To, že jsou však některé potraviny zdravé, neznamená, že je můžeme konzumovat neomezeně. Lidi často žijí v nevědomosti a místo svačiny si dávají hrst ořechů a celý den jedí jen ovoce. Tím však do sebe dostávají velké množství tuků a cukrů, kterým by se normálně vyhnuli.
Nejde zkrátka o konkrétní potravinu, ale o její kvalitu, o celkové množství živin a také o celkové skladbě jídelníčku. Když si místo mrkvového salátu dáme chleba s ořechovým máslem či nutelou, je to určitě velice znatelný rozdíl. Je proto důležité jednotlivé potraviny dobře kombinovat tak, abychom za celý den měli správně vyvážené všechny živiny a ne jen jednostranně zaměřený jídelníček. Je nezbytně se naučit nahlížet na potraviny z pohledu sacharidů, bílkovin, tuků a vitaminů a ne jen na zdravé a nezdravé.
A co přílohy?
Přílohy jsou zpravidla nejbohatší částí našeho jídelníčku z pohledu sacharidů. Vezměme například brambory, knedlíky, kaši, atd. Obecně však platí, že bychom měli omezit přílohy tak, aby na talíři polovinu tvořila bílkovina v podobě masa či rostlinné bílkoviny, čtvrtinu příloha a čtvrtinu zelenina. U klasických českých omáček pak můžeme místo knedlíků zvolit celozrnné těstoviny či uvařené kroupy. Z pečiva je samozřejmě zapotřebí vynechat bílé pečivo a preferovat celozrnné, nikoliv tmavé, a případně chleba.
Na vinně může být i nedostatek bílkovin
Určitě není zapotřebí kupovat zbytečně drahé potraviny s nápisem protein nebo high protein, ale v některých případech, kdy se lidé stravují v bufetech a fastfoodech může být skutečně nedostatečný příjem kvalitních bílkovin příčinou velkého tloustnutí.
Zdroj: Health.com (odkaz)