Foto: Žádný Špeky, autor Mgr. Vendula Erlebachová
Květák se právem řadí mezi nejzdravější zeleniny vůbec. I slavný Mark Twain konstatoval: „Květák není nic jiného než zelí s vysokoškolským diplomem.“ V květáku nalezneme až 14 různých minerálních látek a stopových prvků. Jedná se o velice oblíbenou zeleninu, zvláště při redukčních dietách, a to pro svůj extrémní sytící efekt způsobený velkým obsahem vlákniny.
Jedním z velkých zdravotních benefitů květáku je detoxikace jater, díky čemuž se vytváří enzymy zabraňující karcinogenním sloučeninám jakkoliv ničit naše tělo. To je možné díky látce nazývané jako indol 3-karbinol. Za zmínku určitě stojí i schopnost odstraňovat rakovinotvorné kmenové buňky, díky kterým se šíří metastázy.
Co se týče vitamínů, v květáku nalezneme vitamín B5, který podporuje produkci kortizolu. Díky němu se v těle vytváří kortizon tlumící zánětlivé reakce. Květák se sice dá konzumovat i za syrového stavu, nicméně zde může docházet k neblahému nadýmání. To není vždy žádaným účinkem.
Proto se obecně doporučuje spíše tepelná úprava spolu s přidáním například česneku či kmínu, které nadýmavé účinky květáku tlumí. Z dalších vitamínu musíme zmínit vitamín B, který mimo jiné pomáhá proti třepení nehtů a jejich lámání. Nesmíme ale zapomenout ani na schopnost podpořit ledviny, močový měchýř, hubnutí a náš celkový imunitní systém.
Zdroj: Budejovice.rozhlas.cz (odkaz)
Mňamka pro líné kuchaře: květákové placičky s kuřecím masem
6
20
minut86
kcalSuroviny
1 květák
1 cibule
3 stroužky česneku
2 jarní cibule
2 vajíčka
250 g kuřecího masa
250 g eidamu
muškátový květ
sůl
pepř
Postup
Květák si rozdělíme na růžičky a v osolené vodě o povaříme na 10 minutek.
Květák si po vyndání z vody rozmačkáme buď lžíci nebo vidličkou úplně na kašičku.
Přidáme na jemno nasekanou cibulku, jarní cibulky, nastrouhný česnek, vejce, kuřecí maso (buď si ho nakrájejte na malé kostičky nebo si ho nechte v řeznictví namlýt), na jemno nastrouhaný sýr, sůl, pepř a muškátový květ.
Vše promícháme a vypracujeme takové těsto. Pokud je to příliš husté, přidáme trohu mléka.
Na pánev si dáme rozpálit trochu oleje a lžící vytváříme malé placičky přímo na pánvi. Opékáme cca 5 minut z každé strany, dokud nejsou placičky zlatavé.
TIP
- Placičky se vyplatí dělat na pánvičce s nepřilnavým povrchem, protože můžete použít menší mnžoství tuku. V případě, že použijete hodně oleje, mohou ho placičky vsáknout a tím se zdravotní účinky rapidně sníží a vzroste kalorická hodnota.