Foto: Žádný Špeky, autor: Vendula Erlebachová
Pivní rohlíčky patří do oblíbeného sortimentu nejen při přátelských setkáních, večírcích nebo posezení při pivu, ale také výbornou pochoutkou. Jedná se o dozlatova vypečené křupavé pečivo, které se zkrátka hodí prakticky ke všemu, ale je výborné také samo o sobě. Klidně si můžete udělat i nejrůznější variace, například posypat sýrem nebo do těsta zapracovat trochu špeku.
Tradičně se samozřejmě vyrábí pivní rohlíky z piva a mouky a na kalorie se zde příliš nehledí. Naštěstí jsme vymyslel recept, který je velice jednoduchý, rohlíčky jsou extrémně křupavé a zlatavé, ale zároveň je o něco zdravější, protože eliminuje použití mouky či sádla.
Základem našich pivních rohlíčků jsou totiž brambory. Zní to možná překvapivě, ale právě díky bramborám jsou rohliky poměrně syté. Za mne osobně jsou alespoň třikrát sytější, než jejich tradiční varianta. Jejich původ nebo tradici bychom mohli hledat v Německu a Rakousku a tradičně se posypávají kmínem, mákem či solí.
Ale vaření je zcela svobodné řemeslo, takže si je můžete posypat skutečně čím chcete. Výborné jsou, jak už jsem říkal, posypané sýrem, sezamovým semínkem nebo s trochou nějakého koření přímo v těstě. Můžete do těsta zapracovat kmín, oregáno, sušená rajčata, smaženou cibuli nebo špek. Zkrátka udělejte si to takové, jak to máte rádi.
Zdroj: Žádný Špeky
Křupavé pivní rohlíky
4
30
minut162
kcalSuroviny
20 g droždí
1 dcl piva
1 vejce
150 g uvařených brambor
150 g rozemletých ovesných vloček
kmín
sůl
Postup
Droždí rozdrobíme a zalijeme pivem. Vršek zaprášíme moukou. Tím máme kvásek, který necháme chvíli vzejít.
Do vzešlého kvásku si dáme vejce a předvařené brambory nastrouhané na jemném struhadle. Důležité je, aby byly stále lehce tvrdé, aby nemokvaly.
Dále přidáme rozemleté ovesné vločky, sušený česnek, osolíme a opepříme.
Teď to celé vypracujeme do hladkého těsta. Pak si uděláme šišku a nakrájíme si ji na 5 stejných částí.
Ty si vyválíme do tvaru trojúhelníku. Na delší straně je začneme zatáčet.
Vznikne nám rohlík, který jen dotvarujeme. Potřeme olejem nebo rozšlehaným žloutkem. Posypat můžeme kmínem, solí, mákem sezamovým semínkem nebo nastrouhaným sýrem.
Dáme je do předehřáté trouby na 180 stupňů na 20 minut.