Foto: Žádný Špeky, autor: Vendula Erlebachová
Je zima a sychravo. To bylo už historicky období, kdy lidé velice rádi konzumovali hutné luštěniny ve všech možných podobách. Luštěniny mají tu výhodu, že když se nechají po sklizni pořádně vyschnout, tak vám vydrží i několik let. Jsou přitom bohatou zásobárnou vitamínů, minerálů, vlákniny i rostlinných bílkovin.
My se dneska podíváme na fazolovou polévku. Když se řekne fazolová polévka, tak si každý představí tu jednoduchou polévku, kterou viděl ve školní jídelně. Ta se skládala z opečené cibule, mleté papriky a fazolí. Je to sice recept podle slavných norem, ale za mě to není příliš chuťově dobré.
Mám raději větší plnost chutí, takže všude přidávám více zeleniny. Nechci ale, aby se hlavní chuť fazolí vytratila. Použil jsem tak jednoduchou kořenovou zeleninu, jemné bílé fazolky a jako bonus jsem tam přidal ještě bobkové listy a nové koření. To tam standardně také nepatří, ale já mám tuto kombinaci rád, protože to v malém mnžoství příjemně chuťově oživí nejen polévky, ale i některé omáčky.
Zdroj: Žádný Špeky
Fazolačka jinak
4
porce15
43
kcalSuroviny
2 cibule
3 bobkové listy
5 kuliček nového koření
2 mrkve
1 petržel
50 g celeru
100 g bílých fazolek
1 l zeleninového vývaru
1 PL mleté papriky
majoránka
Postup
Do většího kastrolu přidáme trochu oleje a necháme ho rozpálit.
Přidáme dvě nakrájené cibulky a zároveň bobkový list a nové koření.
Když bude cibule zlátnout, přidáme na kostičky nakrájenou kořenovou zeleninu a společně restujeme, aby to chytlo trochu barvy.
Můžeme osolit a opepřit.
Přidáme trochu majoránky a vrchovatou lžičku mleté papriky a případně i chilli. Po chvilce míchání zalijeme vývarem.
Fazole si uvaříme stranou, protože se vaří zbytečně dlouho. V této fázi je přidáme.
Po 15 minutách si vyndáme bobkový list a nové koření. Můžeme zahustit třeba ovesnýma vločkama a případně dochutíme.