Foto: Žádný Špeky, autor: Vendula Erlebachová
Česká kuchyně se pyšní svými unikátními pokrmy, a jedním z nejtypičtějších je česnečka. Tato polévka není pouze lahodným pokrmem, ale také symbolizuje českou kuchyň a tradici. Bez ohledu na to, zda je servírována na oslavách, rodinných setkáních nebo prostě jako zahřátí v zimních měsících, česnečka má své pevné místo v srdci českých gurmánů.
Historie a tradice
Česnečka má bohatou historii sahající až do minulosti. Přestože přesné datum jejího vzniku nelze určit, lze s jistotou říci, že se stala oblíbeným jídlem v české kuchyni. První zmínky o česnečce se objevují ve starých kuchařkách, což svědčí o její trvalé oblibě. Tradice spojená s česnečkou sahá i za hranice kuchyně. Lidé věří, že má léčivé účinky a může pomoci při nachlazení. To z ní činí nejenom lahodnou pochoutku, ale i prostředek k udržení zdraví, a to zejména díky blahodárným účinkům česneku.
Složení a chuť
Česnečka je jednoduchá, ale zároveň bohatá na chuť. Složení se může lišit podle regionu a osobních preferencí, ale většinou obsahuje kromě česneku také brambory, cibuli, sůl, pepř a bylinky. Někdy je do ní přidáván také tvaroh či kyselá smetana, které dodávají polévce jedinečnou cremigovou konzistenci. V našem provednení je navíc vylepšená oproti tradičnímu receptu. Podle něj se totiž má česnek přidávat na začátku, kdežto my jsme ho přidali až po vypnutí plotýnky. Díky tomu je česnečka ostrá, jak má být.
Poctivá česnečka
6
porcí30
minutes22
Suroviny
1,5 l vývaru
1 brambora
50 g mrkve
50 g celeru
50 g petržele
1 palička česneku
2 hrsti majoránky
špetka kmínu
Postup
Do hrnce nalijeme vývar a postupně přidáme nakrájenou zeleninu na menší kostičky. Jenom česneku a majoránky dáme poloviční množství. Osolíme, opepříme a přidáme i kmín.
Pak 20 minut vaříme, dokud není zelenina měkká, vypneme plotnu a přidáme zbytek česneku a majoránky.
TIP
- Když se česnek vaří, tak ztrácí svou intenzitu. Proto je lepší dát česnek až po uvaření, stejně jako majoránku. Jedině tak bude česnečka skutečně česneková.