Foto: Freepik
Dříve to byla záležitost na týden. Dneska se taková rýmyčka nebo teplota táhnou i měsíc. Někdy to může lézt i pěkně do peněz. Nezbývá, než se podívat na to, co v těchto situacích dělaly naše babičky. Ty mnohdy neměly možnost žádných léků, a proto se spoléhaly téměř výhradně na své bylinky a koření. Navíc tyto přírodní věci nejsou tak drahé a většinou se u nich nesetkáme s nějakými kontraindikacemi.
Foto: Freepik
Za zmínku stojí samozřejmě osvědčený heřmánek. Dnes se ale nebudeme bavit o heřmánku, ale o dalším zázraku přírodní medicíny. Tímto zázrakem je hřebíček. Dnes si připravíme recept na čaj, který bych nazval lidově „vyprošťovák“, protože vás vyprostí z každé chřipky. Mimo to je dobrý i na snižení hladinu cholesterolu a jako prevence pro spoustu dalších onemocnění. Jaký je tedy recept? Budeme potřebovat:
- 2 cm zázvoru
- litr vody
- 2 hřebíčky
- 1 PL šalvěje
- 1 citron
- 1 ČL skořice
- 1 PL medu
Postup je potom až směšně primitivní. Prostě oloupete zázvor, nakrájíte a dáte do hrnce spolu s litrem vody a necháte vařit cca 10 minut. Poté stáhneme z plotny a přidáme zbytek surovin a necháme pod pokličkou ještě dalších cca 30 minut louhovat. Když je to vyluhované, tak náš čaj přecedíme a pijeme vlažné v průběhu celého dne. Tento elixír vám pomůže i při bronchitidě, vyčištění plic a také to posílí vaši imunitu.
Pravdou je, že chuťově je tento čaj velice aromatický a mám až orientální nádech. Jelikož můžete mít třeba slabší žaludek, můžete klidně vyzkoušet jeho alterantivu, kde jsou některé aromatické ingredience nahrazeny středomořskými bylinami. Na tuto alternativu si připravte:
- hrst hřebíčků
- 5 až 6 bobkových listů
- 1 PL rozmarýnu
- vodu
- 2 červené cibule
- šťávu z jednoho citronu
Zde je postup trochu jiný. Nejdříve do hrnce dáte hřebíček, bobkový list a rozmarýn. Spolu s vodou to přivedete k varu a vaříte asi pět minut. Poté tam přidejte oloupanou a na poloviny rozkrojenou cibuli a vařte ještě dalších cca pět minut. Když čaj vychladne, tak ho zceďte a přidejte ještě šťávu z citronu. Pijte ho také vlažný během celého dne.
Zdroj: JakZdrave.cz (odkaz)