Frankfutská polévka s rohlíkem je tradiční bufetové jídlo a v mnoha lidech určitě vyvolává vzpomínky, jak si v jídelně či bufetu dávali právě tuto lahodnou polévku. Je ale zajímavé, že si velká část lidí pravděpodobně myslí, že tato polévka pochází z Frankfurtu nad Mohanem.
Opak je ale pravdou. Tato polévka vznikla u nás. Je to výrobek českých hostinských. Důvod, proče se jmenuje frankfurtská je prostý – dávaly se tam frankfurtské párečky. Frankfurtské párky byly v minulosti považovány za skutečnou lahůdku. Párky se ve Frankfurtu nad mohanem vyráběli zřejmě již v 15. století a mají zde tudíž velkou a bohatou tradici.
Důkazem, že byly považovány za lahůdku je i to, že byly servírovány při těch nejlepších příležitostech a hostinách. Zajímavostí je, že párky se servírovaly i na korunovačních hostinách. Na jejich výrobu se používalo jen velice kvalitní hovězí, vepřové a telecí maso.
Vyhlášená receptura se v průběhu historie dostala do Vídně, kde na motivy těchto párků vznikly ty vídeňské. A z Vídně se dostaly oboje párky do Čech. Zde už se hostinští postarali o jejich slávu. Servírovali se tradičně s hořčicí, ale právě i v polévkách.
Zdroj: TopRecepty.cz (odkaz)
Frankfurtská polévka
6
porcí15
109
kcalSuroviny
2 cibule
3 vídeňské párky
5 kuliček nového koření
1 ČL kmínu
1,5 l vývaru
2 PL mleté papriky
4 stroužky česneku
3 brambory
1 PL ovesných vloček
Postup
Do rozpáleného kastrolu dáme trochu oleje a přidáme nakrájenou cibuli, nové koření, kmín a restujeme dozlatova.
Teď přidáme na kolečka nakrájené párky.
Po chvilce opékání přidáme mletou papriku, rychle zamícháme a zalijeme vývarem.
Následně přidáme na menší kostičky nakrájené brambory, nastrouhaný česnek a rozemleté ovesné vločky.
Nakonec ještě dosolíme a opepříme.
Budeme vařit do změknutí brambor, což je zhruba 10 - 15 minut.