Foto: Freepik
Na mezinárodním setkání sběratelů hlavolamů, které se konalo v neděli ve Větřkovicích, došlo k mimořádné události. Dušan Lederer, známý český sběratel hlavolamů, zde předvedl svou nejnovější akvizici – Hanojskou věž sestávající z 66 dílků. Tento hlavolam, ač na první pohled jednoduchý, v sobě skrývá matematickou složitost, která fascinuje generace matematiků i nadšenců do logických her.
Hanojská věž a její tajemství
Princip Hanojské věže spočívá v přesouvání naskládaných kroužků z jedné tyče na druhou pomocí třetí tyče, a to za podmínek, že větší kroužek nikdy neleží na menším. S každým přidaným dílkem se počet potřebných tahů zdvojnásobuje a přičítá se jedna navíc. Originální verze hlavolamu obsahuje 64 dílků a její vyřešení by při jednom tahu za vteřinu trvalo přibližně 600 milionů let.
Dušan Lederer však šel ještě dál a nechal si vyrobit verzi s 66 dílky. Tato varianta by při stejném tempu vyžadovala neuvěřitelných 2,5 miliardy let k dokončení. “Je to ukázka toho, kam až může lidská představivost a touha po překonání limitů zajít,” uvedl Lederer s úsměvem.
Vášnivý sběratel s vizí
Ledererova sbírka čítá přes 3 500 hlavolamů, které má pečlivě uschované ve skříních, pod postelí, na půdě i ve sklepě. “Hlavolamy jsou mou životní vášní už více než padesát let. Každý z nich je pro mě výzvou a zároveň uměleckým dílem,” sdílí své nadšení.
Kromě sbírání se věnuje také popularizaci hlavolamů mezi mladými lidmi. Po celý rok navštěvuje školy, knihovny a dokonce i domovy seniorů, kde pořádá interaktivní přednášky a workshopy. “Je úžasné sledovat, jak se děti dokážou pro hlavolamy nadchnout. Často jsou to právě děvčata, která díky své trpělivosti vynikají,” poznamenává.
Plány do budoucna
Po nedávném zdědění další sbírky čítající 2 500 hlavolamů se Lederer rozhodl, že nastal čas své poklady zpřístupnit veřejnosti. “Jednám s městem Bílovec o možnosti otevřít stálou expozici v tamním městském muzeu. Chci, aby lidé mohli obdivovat krásu a složitost hlavolamů tak jako já,” prozrazuje své ambice.
Globální fenomén hlavolamů
Hlavolamy jako takové mají bohatou historii a jsou součástí mnoha kultur po celém světě. Od Rubikovy kostky, která se stala ikonou 80. let, po tradiční čínské tangramy – každý hlavolam nabízí jedinečnou kombinaci logiky, trpělivosti a kreativity.
V České republice je zvláště populární “ježek v kleci”, který proslavil Jaroslav Foglar ve svých románech o Rychlých šípech. Tento hlavolam, ačkoli je v zahraničí méně známý, představuje symbol české vynalézavosti.
Matematika v praxi
Hanojská věž není jen hrou, ale také důležitým nástrojem v oblasti informatiky a matematiky. Její princip se využívá při výuce rekurze a algoritmů. “Je fascinující, jak jednoduchý koncept může mít tak hluboké matematické základy,” vysvětluje Lederer.
Výzva pro lidstvo
I když je řešení 66dílné Hanojské věže pro jednotlivce nemožné, představuje symbol nekonečných možností lidské mysli. “Nejde o to hlavolam skutečně vyřešit, ale o uvědomění si rozsahu možností a hranic, které můžeme překonávat,” uzavírá Lederer.
Závěrem
Příběh Dušana Lederera a jeho monumentálního hlavolamu je inspirací pro všechny, kdo věří v sílu lidského ducha a tvořivosti. Jeho práce ukazuje, že i v dnešní uspěchané době si můžeme najít čas na rozvoj mysli a objevování nových výzev.
Zdroj: Novinky.cz (odkaz)