Foto: Žádný Špeky, autor: Vendula Erlebachová
Indická kuchyně je jedna z nejrozmanitějších a nejbohatších kuchyní na světě. Je charakterizována širokou škálou chutí, vůní a textur, které vycházejí z různých regionálních tradic a surovin. Tato kuchyně je plná exotických koření, bylin, luštěnin, masa, zeleniny a mléčných výrobků, což jí dává unikátní charakter a chuťové zážitky.
Základními složkami indické kuchyně jsou:
Koření a byliny: Indická kuchyně je známá svým používáním různých koření a bylin, jako jsou koriandr, kmín, kurkuma, kardamom, skořice, hřebíček a chilli papričky. Tyto přísady jsou často smíchány do směsí, zvaných masala, které dodávají pokrmům bohatou chuť a vůni.
Luštěniny: Čočka, cizrna a fazole jsou často používány v indických pokrmech, zejména v populárním pokrmu dal. Tyto luštěniny jsou bohatým zdrojem bílkovin a jsou často kombinovány s kořením a rajčatovou omáčkou.
Rýže: Rýže je základní součástí indické stravy. Je používána ve formě bílé rýže, basmati rýže a různých druhů směsí rýže a luštěnin, jako je biryani.
Mléčné výrobky: Mléko a mléčné výrobky, jako je jogurt a tvaroh, jsou běžnou součástí indické stravy. Z tvarohu se vyrábí paneer, který se používá v mnoha vegetariánských pokrmech.
Maso a ryby: Maso, jako je kuřecí, hovězí, skopové a ryby, je také často používáno v indické kuchyni. Populárními pokrmy jsou například tandoori kuře a kari z hovězího masa.
Zelenina: Indická kuchyně je bohatá na různé druhy zeleniny, jako jsou brambory, okurky, lilky, špenát, cibule a rajčata. Tyto ingredience se používají v mnoha pokrmech, jako je aloo gobi (brambory s květákem) nebo baingan bharta (lilky s kořením).
Chléb: Různé druhy chleba jsou důležitou součástí indické kuchyně. Například naan, chapati, roti a paratha jsou často podávány jako příloha k hlavním jídlům.
Indická kuchyně se také vyznačuje různorodostí regionálních kuchyní. Každý indický stát má své vlastní speciality a tradice, což znamená, že můžete ochutnat různé pokrmy po celé zemi. Například jižní Indii dominují pokrmy jako dosa a idli, zatímco na severu jsou populární tandoori pokrmy a kari. Východní Indie je známá svými rybími pokrmy, zatímco západní Indie je domovem pokrmů jako je vada pav a dhokla.
Indická kuchyně je také známá svými sladkými dobrotami, jako je gulab jamun, jalebi a různé druhy mithai (sladkostí). Sladké pokrmy jsou často součástí slavnostních příležitostí a oslav.
Celkově je indická kuchyně jedinečná kombinací chutí, tradic a surovin, které nabízejí rozmanité a nezapomenutelné chuťové zážitky. Je to kuchyně, která oslavuje bohatství a rozmanitost indické kultury a způsobu života.
Zdroj: BonAppeteour.com (odkaz)
Kuře na kari
2
25
minut97
kcalSuroviny
1 cibule
1 mrkev
2 kuřecí prsa
5 kuliček nového koření
bobkový list
1 ČL curry pasty
1/2 citrónu
2 jarní cibulky
2 chilli papričky
1 dcl kokosového mléka
1 dcl zeleninového vývaru
1 ČL kurkumy
Postup
Rozpálíme si pánev a přidáme tam trochu oleje.
Přidáme i tam 1 cibuly nakrájenou na jemno. Opékáme pouze do sklovata.
Poté přidáme 1 mrkev na kostičky a opékáme cca 5 minut. Následně přidáme nové koření, bobkový list a curry pastu.
Po minutce přidáme na nudličky nakrájené kuřecí maso, osolíme, opepříme a opečeme ho zprudka.
Když je maso už dobře opečené, přidáme na jemno nasekané chilli papričky a kurkumu.
Teď to uděláme, jako s paprikou, takže lehce zarestovat a hned podlít. Podlijeme to kokosovým mlékem a trochou zeleninového vývaru.
Teď se to bude 15 minut na mírném ohni vařit. Poté vytáhneme bobkový list a nové koření. Zakápneme citronem a přidáme nakrájenou jarní cibulku. Vypneme plotnu a necháme tu cibulku jen lehce ohřát.
TIP
- Pravé kokosové mléko je přímo z kokosového ořechu. Dejte si ale pozor na náhrady, kde se prodává jen rozmixovaný kokos v kravském mléku. To by se vám mohlo srazit.
- Místo kurkumy můžete použít i směs koření kari.