Foto: Žádný Špeky, autor: Vendula Erlebachová
Guláš je snad tou největší klasikou v hospodách. Dokonce v historii to byl kolikrát jediný sortiment, který se v hospodách nabízel. Možná až na utopence a nakládaný hermelín. Guláš tady tak zdomácněl, že mnoho lidí ho považuje dokonce za české jídlo. Je pravdou, že v této podobě je to spíš náš pokrm.
V originále ale vychází z maďarského perkeltu, který jsme tady také vařili. V Maďarsku se totiž většina receptů připravuje tak, že se do kotle hodí rajčata, paprika a maso a nechá se to spolu dusit zcela do měkka. Tak nějak vznikl i perkelt. Za mně osobně má perkelt ale trochu jinou chuť.
Nejspíš je to tou zeleninou, protože do guláše se nedává standardě čerstvá paprika ani rajčata. Navíc je rozdíl i v konzistenci, protože perkelt je spíše nezahuštěná šťáva, ale guláše je vždy hodně. Češi ho mají rádi s knedlíkem či chlebem a pořádně zahuštěný. Dneska se zahušťuje klasicky jíškou, ale já jsem ho zahustil hezky dle starých tradic. To znamená rozvařenou cibulí a chlebem.
Od opečené cibule si guláš vezme příjemně nasládlou chuť a od chleba zase lehkou nakyslost. Když se tyto všechny ingredience smíchají, tak vznikne něco nadpozemského. Je to prostě guláš, který má říz a jediné, co mu chybí k dokonalosti, je žejdlík piva.
Zdroj: Žádný Špeky
Hovězí guláš s chlebem
4
45
minut135
kcalSuroviny
4 cibule
3 bobkové listy
5 kuliček nového koření
1 červená paprika
hrst majoránky
300 g hovězí kližky
1 PL mleté papriky
3 stroužky česneku
1 l vody
Postup
Do hrnce si dáme trochu oleje a rozpálíme ho. Přidáme cibuli, nové koření a bobkový list.
Vše opékáme dohněda. Dále přidáme na kostky nakrájené maso, osolíme a opepříme.
Když to zarestujeme, přidáme nakrájenou papriku, mletou papriku, majoránku a česnek. Po asi minutce podlijeme vodou nebo vývarem.
Pokud to děláme v papiňáku, tak stačí 35 minut. Jestliže to děláme v klasickém hrnci, tak do změknutí.
Nyní jen vybereme nové koření a bobkový list a přidáme nadrobený starý chléb. Necháme jen pět minut rozvařit a můžeme podávat.