Foto: Žádný Špeky, autor. Lukáš Erlebach
Kořenová zelenina totiž dokáže výrazně ovlivnit celkový chuťový profil kvašených okurek. Celer přidává jemně zemitou chuť, křen zase výrazný, pikantní nádech a mrkev dodává lehkou sladkost, která okurky harmonicky vyvažuje. Díky těmto přísadám jsou okurky nejen kyselé, jak tomu bývá u klasických receptů, ale dostávají plnější, komplexní chuťový profil. Navíc tyto ingredience pomáhají podpořit fermentační proces, takže výsledná chuť je jemně pikantní, ale nikoli agresivní.
Proces kvašení dává okurkám typickou křupavost a specifickou chuť, kterou nelze dosáhnout běžným nakládáním do octového nálevu. Bakterie mléčného kvašení totiž mění cukry v okurkách na kyselinu mléčnou, což okurky nejen konzervuje, ale také obohacuje o probiotické kultury. Tyto přírodní kultury jsou prospěšné pro trávicí systém a mohou podporovat imunitu. Kvašené okurky se tak stávají nejen chutným doplňkem k pokrmům, ale i malým probiotickým zázrakem.
Kvašené okurky podle tradičního receptu z Krkonoš mají své jedinečné kouzlo. Nejen že přinášejí bohatou paletu chutí, ale také v sobě nesou kousek tradice a domácké pohody. Každá sklenice připomíná vůni a atmosféru hor a připomíná staré časy, kdy se lidé museli spolehnout na místní suroviny a uchovávání potravin přirozeným způsobem. Tato metoda je v dnešní době velmi ceněná nejen kvůli přirozeným konzervačním vlastnostem, ale i pro svůj pozitivní vliv na zdraví.
Pokud tedy hledáte způsob, jak obohatit svůj jídelníček a vyzkoušet něco netradičního, kvašené okurky s celerem, křenem a mrkví jsou tou pravou volbou. Zkuste si připravit tyto „Nejlahodnější kvašené okurky z Krkonoš“ podle našeho receptu a objevte kouzlo domácí fermentace v plné kráse.
Zdroj: autorský text Žádný Špeky
Kvašené okurky
4
servings30
minutes40
300
kcalSuroviny
2 kg okurek
30 dkg celeru
4 cibule
4 mrkve
1 svazek kopru
10 cm křenu
1 křeník
1 hrst hořčičného semínka
40 g soli
Postup
Okurky pečlivé očistíme kartáčkem pod tekoucí vodou.
Zeleninu si oloupeme a nakrájíme na větší kostky.
Zelák či kvasící nádobu sterilizujeme vařící vodou. Pak tam na střídačku dáváme všechny suroviny. Na konec to zalijeme roztokem vody a soli s tím, že na 1 kg okurek se dává 20 g soli. Necháme to v chladnu asi 3 dny.
TIP
- Okurky jsou po třech dnech ještě křupavé, ale již kvašené. Když se kvasí déle, tak jsou zbytečně vevnitř rozteklé. Po uplynutí doby doporučuji dát okurky do ledničky, aby se výrazně zpomalil či zastavil proces kvašení.