Vysoké podpatky zlepší sex, ale trvale poškodí vaše zdraví

Nejnovější studie vědců z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze prokázaly, že nošení vysokých podpatků s sebou přináší velká zdravotní rizika, jako vbočený palec, bolest svalů, bolest zad či bolest hlavy. Na druhou stranu se ale ukázalo, že podpatky zpevňují pánevní dno, díky kterému můžete mít kvalitnější sex.

Foto: Pixabay

Vysoké podpatky jsou velice populární a pro některé ženy jsou již nepostradatelné. Postupem času se dokonce vytvořil předsudek, že do lepší společnosti se chodí jedině s vysokými podpatky. Důvodem je to, že přidají několik centimetrů, zeštíhlí nohy, zpevní tělo, zúží pas a vypnou prsa.

I když může být žena na vysokých podpatcích atraktivní nemění to nic na tom, že podle nejnovější studie jsou podpatky zdraví škodlivé. Potvrzuje to dokonce studie lékařů z Klinik rehabilitačního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Na této studii se také podílela i 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a univerzita Hacettepe v Ankaře a výsledky této studie jsou do jisté míry šokující, ale svým způsobem se daly očekávat. Díky častému nošení bot s vysokým podpatkem si pak můžeme způsobit trvalé poranění kotníků, vbočený palec, chronickou bolest v kříži, kolenou a také nás z toho může bolet i hlava.

Foto: Pixabay

Pro tuto studii dokonce vědci využili ultrazvuk a MUDr. Kamal Mezian, Ph.D. z Kliniky rehabilitačního lékařství dovysvětlil: „Prokázali jsme, že dlouhodobé nošení vysokých podpatků působí negativně na strukturu Achillovy šlachy a způsobuje časné artrotické změny na kolenní chrupavce. A to i u mladých žen.“

Navíc zde platí úměra, že zatímco u vyšších podpatků se můžeme potýkat se zdravotními problémy a bolestmi kloubů, nižší podpatky tyto problémy pomáhají odbourávat. Doporučená maximální výška podpatky je proto zhruba tři centimetry. Tento mírný podpatek může pomoci i pacientkám s tzv. patní ostruhou, které díky přenesení části váhy na přední část chodidla, odlehčí bolavou patu.

VYSOKÉ PODPATKY MŮŽOU ZA KVALITNÍ SEX

Podle průzkumu nosí pravidelně vysoké podpatky až čtyřicet procent žen v produktivním věku. Hlavním důvodem je pak nechat vyniknout ženské přednosti a vylepšit chůzi na ladně houpavou. Existuje však ještě jedna studie, která nepopírá zdravotní dopad vysokých podpatků, ale která tvrdí, že podpatky vyšší než sedm centimetrů mohou napomoci v sexuálním životě.

Díky speciálnímu postavení chodidla se zapojují i svaly v podbřišku a pánevního dna, které jsou pro kvalitní sex prakticky nejdůležitější. Ironií osudu je, že z pohledu zpevnění pánevního dna by tyto vysoké podpatky prý mohly nahradit do jisté míry i denní cvičení na zpevnění těchto svalů.

NĚKDY NENÍ NA VÝBĚR

Bohužel některé ženy nemají na výběr, protože vysoké podpatky jsou zkrátka vyžadovány jejich zaměstnavatelem. Zde je na místě, aby i zaměstnavatelé přizpůsobili pracovní podmínky ve prospěch zdraví svých zaměstnankyň. Po celém světě se pak zvedají hlasy různých organizací a iniciativ upozorňující na tuto problematiku a vynucování nošení vysokých podpatků. Tato iniciativa se týká i známých osobností – příkladem může být Julia Roberts, která se demonstrativně prošla na červeném koberci v Cannes na boso, aby na zdravotní rizika spojená s nošením vysokých podpatků upozornila.

Zdroj: VFN.cz (odkaz), iDnes.cz (odkaz)

O autorovi – Lukáš Erlebach

Autorem obsahu je známý kuchař a propagátor zdravého stravování ve svém pořadu “Zdraví na talíři“. Připravuje tradiční pokrmy levně, jednoduše a z dostupných surovin.

Přidat na Seznam.cz

Ovocný svařák

AUTOR: TVORBAWEBU.TOP

DALŠÍ ČASOPISY

IT pro Tebe

ARCHIV ČLÁNKŮ
Follow Me