Foto: Pixabay

Čich je často nazýván nejmocnějším lidským smyslem a z hlediska evoluce to tak skutečně je. Příjemné (i odpudivé) pachy nám o světě kolem nás dávají mnoho klíčových informací. Říkají nám, co bychom měli jíst, ale třeba také naznačují, kdo je pro nás tím správným partnerem. Stejně důležitá je i vůně domova. Pokud je příjemná, je všechno v pořádku. A když ne, je načase s nepříjemnými zápachy zatočit.

Jak na nechtěné odéry

Správnou variantou ale určitě není snažit se zápach překrýt litry osvěžovače vzduchu. Lepší je najít zdroj a toho se zbavit. Častou příčinou zápachu je vlhkost, mnoho nechtěných odérů vzniká v kuchyni a ani naši domácí mazlíčci po fialkách zrovna nevoní. Jestli chcete jít na odstranění zápachů ekologicky, využijte sílu jedlé sody či čerstvě mleté kávy. Obě látky nechtěné odéry neutralizují. Mocná je také voda s octem, jehož štiplavost po chvíli vyprchá. Na dřevěné povrchy ale tuto kombinaci nepoužívejte, mohli byste je poškodit. Na biologické skvrny se hodí enzymatické čističe a zkusit můžete pohlcovače zápachů s aktivním uhlím. Kromě odéru z mazlíčků si poradí i s výraznými aromaty, jako jsou ryby, přepálený olej či plísňové sýry.

Rozhodně se vyplatí si do domácnosti pořídit i čističku vzduchu, třeba tu chytrou od Tesly.

Méně je více

Se zápachem jsme právě zatočili, a tak přichází čas na tu mnohem voňavější stránku věci jak svému domovu dodat patřičný šmrnc. A zde platí pravidlo: méně je více. Ti, co s aromaterapií začínají, mají často tendenci vybírat výrazné, intenzivní vůně, které ale po delší době způsobí spíš bolehlav. Volte proto spíš méně intenzivní vůně. Domácí pohodu tak nejlépe navodí dřevitá, květinová či citrusová aromata.

Vůně nám dokážou pomoct také s tím, jak se cítíme, proto vyzkoušejte různé bylinky v různých místnostech. Do ložnice se hodí uklidňující vůně, které podporují usínání a zkvalitňují spánek. V této kategorii kralují levandule a růže, chybu ale neuděláte ani s vanilkou, heřmánkem, kadidlem, kozlíkem, meduňkou, santalovým dřevem, či cypřišem. Při ranním probuzení vás nakopnou citrusové plody, máta nebo skořice. A když budete chtít po práci relaxovat, vsaďte na borovici či pačuli.

Pomoc při nachlazení i migréně

Tady ale síla vůní rozhodně nekončí. Už staří Egypťané či Řekové věděli, že vůně pomáhají s nejednou psychickou, ale dokonce i fyzickou obtíží. Trápí vás bolest hlavy či migréna? Vsaďte na bazalku, citrón, eukalyptus, tymián či zázvor. S nachlazením může pomoci inhalace vůně cedrového dřeva, rozmarýnu, máty či majoránky. Posledně zmíněná bylinka rovněž snižuje krevní tlak a pomáhá při bolesti svalů nebo artróze. Afrodiziakálně působí černý pepř, jasmín, hořké pomeranče neroli a skořice.

Není olej jako olej

Stejně jako u mnoha dalších produktů, i v případě vůní pro nás mají obchodníci v rukávu pár triků, jak nás napálit. Levnější variantou jsou vonné oleje, které ale často s přírodními látkami mnoho společného nemají. Povětšinou se vyrábějí v laboratořích a jsou plné chemie. Proto hlasujeme pro výběr esenciálních olejů, které jsou naopak tou nejčistší a nejkoncentrovanější variantou bylinek. Jde o olej 100% přírodního původu, jenž je získávaný destilací nebo lisováním rostlin, obsahujících vonné silice. Esenciální oleje můžete také zakoupit pod názvem éterické oleje či 100% přírodní silice. A i když stojí víc, díky své vysoké koncentraci vám zase vydrží opravdu dlouho.

Foto: poskytnuto společností Tesla, se souhlasem společnosti

Svíčka, nebo ropa?

A jak vůně dostat do svého domova? I tady je hned několik způsobů. Jako první se nabízejí vonné svíčky, které kromě kýženého aromatu přinášejí ještě uklidňující plamínek. Tady pro vás ale máme špatnou zprávu: drtivá většina svíček je vyráběná z parafínu, což je vedlejší produkt při rafinaci ropy. Jde tedy nejen o vysoce toxický výrobek, při jehož pálení vznikají rakovinotvorné látky, znečišťuje ale také životní prostředí. Poohlížejte se spíš po svíčkách ze včelího nebo sojového vosku. Jsou ekologičtější, zlepšují kvalitu vzduchu v místnosti, díky použití esenciálních olejů lépe a intenzivněji voní, a často jejich koupí podpoříte lokální tvůrce, kteří se jejich výrobou zabývají. Nejde ale zrovna o levnou záležitost, protože náklady na výrobu takových svíček jsou vysoké.

Esenciální oleje + aroma difuzér = VSL

Ideální volbou, jak provonět domov, respektovat přírodu a zároveň neohrožovat své zdraví, jsou esenciální oleje v kombinaci s aroma difuzéry. Dostupné a spolehlivé zařízení nabízí třeba značka Tesla. Chytrý Tesla Smart Aroma Diffuser provoní místnost velkou až 20 metrů čtverečních. Difuzér navíc potěší nejen váš čich, ale i zrak. Součástí jsou ovladatelná LED světla, u kterých můžete měnit barvu podle nálady. A protože si nastavíte i intenzitu mlhy, sílu vůně změníte podle nálady. To vše navíc ovládáte pomocí mobilní aplikace Tesla Smart, takže aroma difuzér na dálku spustíte třeba tehdy, když jedete z práce domů.

Využít sílu vůní se zkrátka vyplatí. Že vám vyléčí srdcebol z rozpadlého vztahu během pěti minut vám slibovat určitě nebudeme. Pokud ale hledáte parťáka pro relaxaci, lepší spánek či navození té správné atmosféry s partnerem, s pár kapičkami esenciálního oleje v designově vychytaném aroma difuzéru chybu určitě neuděláte.

Zdroj: tisková zpráva společnosti Tesla