Velikonoční beránek, který se vždy povede i začátečníkům – stačí dodržet několik rad

Velikonoce máme na krku a k Velikonocům se také pojí několik tradic i typických pokrmů, jako je například velikonoční beránek. Upéct dobrého velikonočního beránka je pak velké umění, ale když si dáte pozor na pár jednoduchých rad, nemůžete ho upéct špatně. Představíme vám recept na vláčného beránka, který se vždy povede i s jeho historií.

Foto: Žádný Špeky/autor Lukáš Erlebach

HISTORIE

Velikonoční beránek je tradičním velikonočním pokrmem, který se k nám dostal díky židovským tradicím. V Izraeli totiž beránek symbolizoval Boží stádo, které vede Hospodin. V křesťanské tradici pak beránek symbolizuje nevinně ukřižovaného Ježíše Krista, který byl čistý a poslušný jako beránek obětovaný Hospodinu.

Historicky se pak Beránek podával jako obřadní pokrm již od nepaměti. V dnešní době bohužel nevíme, zda se jednalo o pravého beránka z masa nebo jen pečivo připomínající beránka. Klasického živého beránka si totiž mohl dovolit skutečně jen málokdo. V dnešní době se beránek podává jako pečivo, které je upečené s piškotového těsta.

Zde však bývá kámen úrazu, protože piškot je náročný na přípravu i pečení a je také složité ho z formy vyklepnout tak, aby se nerozpadl. My jsme však připravili recept, kde nemusíte mít absolutně strach z toho, že by se nepovedl. V našem video receptu pak představíme recept na beránka, který i za tři dny je vláčný a hlavně který zvládne skutečně každý.

VELIKONOČNÍ NÁDIVKA

Dalším tradičním pokrmem, který se neodmyslitelně pojí s Velikonocemi, je velikonoční nádivka. Jde také o velice starou tradici, kde se název pro nádivku lišil zpravidla podle krajů nebo ingrediencí, které se do nádivky přidávali. Například „hlavička“ odkazovala na to, že se použilo maso z telecí hlavy.

Názvy jako „svítek“, „sekanice“ nebo „sekaná“ zase poukazují na strukturu pokrmu. V historických dobách byly všechny nádivky společně tvořeny svařeným mlékem s krupicí. Dneska se spíše používá pečivo rozmočené v mléce s vajíčkem. Tradičně se tam pak přidává i nějaká zelenina nebo nějaké zelné bylinky.

Pokud chcete vyzkoušet zdravou a odlehčenou formu nádivky, určitě vyzkoušejte náš recept, který zabere jen pár minut, ale který bude chutnat každému. Jeho základem je drůbeží maso, zelenina a toastový chléb. Tento pokrm pak můžete podávat jako přílohu k pečenému kuřeti nebo samostatně jako hlavní chod.

Zdroj: ProZeny.cz (odkaz), WomanOnly.cz (odkaz)

O autorovi – Lukáš Erlebach

Autorem obsahu je známý kuchař a propagátor zdravého stravování ve svém pořadu “Zdraví na talíři“. Připravuje tradiční pokrmy levně, jednoduše a z dostupných surovin.

Přidat na Seznam.cz
ARCHIV ČLÁNKŮ