Zubní pasta může obsahovat toxiny, plasty i jedy – na co si dát pozor?

Každý by si měl čistit zuby alespoň jednou denně. Přiznejme si, že ne vždy je na to čas. Nezbytnou součástí je zubní pasta, ale zde může být skryté nebezpečí. Lidé si totiž vybírají zubní pasty většinou podle reklamy nebo podle příchutě a vůbec přitom nevědí, co znamenají zkratky, které se na zubních pastách běžně vyskytují.

Foto: Pixabay

Mezi nejčastější pojmy pak patří SLS, PEG BPA, barviva, pěnidla, triklosan nebo dokonce plasty. Pokud by tyto látky byly například v krému na ruce, nebyl by to takový problém, protože sliznice v našem těle umožňují velice rychlé vstřebávání látek. Jednou ze sliznic je pak i dutina ústní.

Veškeré škodlivé a toxické látky, které jsou v zubní pastě, se pak rychle dostanou přímo do našeho krevního oběhu. To je hlavní důvod, proč bychom neměli výběr pasty podceňovat. V základu se v zubní pastě vyskytuje voda, barviva a brusné látky, které tvoří až 90 % obsahu pasty. Dalších 10 % jsou pěnidla, pojiva a příchutě.

Fluor neboli fluorid sodný

Fluor se uvádí jako velká přednost u mnoha past, protože je důležitý pro růst kostí a zdravý chrup. Ve větším množství může být ale zdraví nebezpečný. V zubních pastách pak má působit jako antibakteriální ochrana pro zubní sklovinu. V praxi by tak zubní sklovina měla být o něco málo odolnější a zároveň by mělo dojít ke snížení pH v dutině ústní.

Pro toxicitu fluoridu by ho také neměly konzumovat ani děti, a proto jsou dětské pasty bez fluoridu. Pokud se dostane ve větším množství do zažívacího traktu, může způsobit problémy v trávicím traktu a narušit naši střevní mikroflóru. Mimo to má také nepříznivé účinky na srdce. Během života se nám fluor v těle hromadí a při vysoké koncentraci je dokonce karcinogenní. Jen pro zajímavost se fluor přidává nejen do zubních past, ale také do jedu na krysy. (zdroj 1, zdroj 2)

Foto: Pixabay

Plasty

Možná byste se tomu budete až divit, ale zubní pasty obsahují mimo jiné i plasty. Zejména byste zde našli polyethylenglykol (PEG), což je plast běžně používaný v obalovém průmyslu. V zubní pastě se vyskytuje jako plastové mikročástice. Není pak žádným tajemstvím, že se plast v našem těle rozkládá na různé toxické sloučeniny a má nepříznivý vliv na nervovou soustavu, srdce a ledviny. (zdroj)

Sodium lauryl sulphate (SLS)

SLS se používá v případě zubních past jako pěnidlo. Důvod je totiž jednoduchý – mnoho lidí má velice rádo, když jim pasta v ústech začne pěnit, protože mají představu, že zubní pasta více čistí. SLS ale nevytváří jen pěnu, ale také poměrně vysušují ústa a v některých případech může způsobovat i zánět dutiny ústní.

Příchutě

Zubní pasty zcela běžně obsahují nejrůznější aromata a příchutě, a to proto, aby lidem chutnaly. V reálu se ale jedná o různé chemické látky vyrobené z ropných produktů. Bohužel na etiketě můžeme většinou číst jen souhrnně aromata, ale pod tímto označením se může skrývat tetralin, acetaldehyd a další, což jsou karcinogenní toxiny.

Zdroj: gcholisticdentalcare.com (odkaz)

O autorovi – Lukáš Erlebach

Autorem obsahu je známý kuchař a propagátor zdravého stravování ve svém pořadu “Zdraví na talíři“. Připravuje tradiční pokrmy levně, jednoduše a z dostupných surovin.

Přidat na Seznam.cz
ARCHIV ČLÁNKŮ