Foto: Pixabay

Přestože se mnoho rodičů snaží své dítě před nemocemi chránit, v jistém smyslu je prodělání nemoci určitou „pracovní náplní“ dětské imunity. „Všichni přicházíme na svět s nezkušeným imunitním systémem. 

Děti musí jeho fungování postupně rozšiřovat tím, že ho nechají bojovat s různými bakteriemi, viry a dalšími organismy – proto se u dětí ve věku od 1 do 5 let považuje 6 až 8 infekcí dýchacích cest s lehčím průběhem na podzim a v zimě za přirozený fyziologický proces. U dětí od 6 do 12 let to pak jsou 2 až 4 takové infekce. Vyšší nemocnost dětí proto hned neznamená poruchu fungování jejich imunitního systému. 

Opakované lehké infekce jsou u dětí obvykle normální,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová. Ačkoliv není v našich silách řadu faktorů působících na imunitní systém dětí ovlivnit, můžeme přijmout některá jednoduchá opatření k tomu, abychom ho udrželi v nejlepší přirozené kondici. Pravidla, kterými se řídíme při vytváření zdravých návyků u dětí, jsou stejně dobrá i pro podporu fungování jejich imunitního systému. Která to jsou?

 

ZÁKLADEM JE PESTRÁ A VYVÁŽENÁ STRAVA

Existuje mnoho léčivých přípravků a doplňků stravy obsahujících látky, jako je například vitamin C, selen nebo zinek, které umí napomoci přirozeným funkcím imunitního systému. Žádný z nich ale nikdy zcela nenahradí vyváženou a pestrou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny. 

Taková strava by měla zahrnovat také celozrnné pečivo, mléčné výrobky nebo jiné zdroje vápníku, zdravé tuky, které lze získat například z rostlinných olejů, semínek a ořechů, a bílkoviny. Právě pro rostoucí dítě jsou bílkoviny nezbytné pro stavbu a obnovu tělesných tkání a pro boj s virovými a bakteriálními infekcemi. 

„Pokud však dítě vytrvale odmítá některé potraviny – ať už zeleninu, mléčné výrobky nebo maso, je lepší poradit se s lékařem a zvážit, zda by nebylo vhodné, doplnit železo, vápník nebo některé vitaminy jinou cestou. Nezanedbatelný je i dostatečný pitný režim. Nejlepší je čistá voda, ale neslazené minerální vody, ovocné čaje a ředěné ovocné šťávy představují přijatelnou alternativu, radí PharmDr. Ivana Lánová. 

 

Při podpoře přirozených funkcí imunity prostřednictvím stravy nesmíme zapomínat na tzv. mikrobiom – jakýsi soubor přátelských bakterií, které se přirozeně vyskytují v našem organismu, a kromě trávicího systému hrají důležitou roli i v rámci toho imunitního, kdy přispívají k ochraně před nepřátelskými bakteriemi a viry. Udržování mikrobiomu tak může dětem pomoci v boji proti infekcím. 

„Jedním ze skvělých způsobů, jak toho dosáhnout, je podávat více potravin bohatých na probiotika. Zařaďte tedy do jídelníčku kysané mléčné výrobky – např. bílé jogurty obsahující živé kultury bakterií, ideálně v kombinaci s čerstvým ovocem. Výjimečně, pokud dítě tyto potraviny stále odmítá, nebo pokud je jeho mikrobiom narušen například užíváním antibiotik nebo infekcí, lze probiotika doplnit i ve formě kapek, pastilek nebo tobolek,“ říká Ivana Lánová.

 

HÝBEJTE SE SPOLU

Cvičení nejen pomáhá naší fyzické kondici, ale tím, že tělo otužuje, tak podporuje imunitu, a tím i snižuje pravděpodobnost onemocnění. Má-li si dítě vypěstovat celoživotní návyk na aktivní pohyb, měli by mu být vzorem jeho rodiče. Proto je lepší hýbat se společně jako rodina, než děti nutit, aby šly ven. 

Děti by měly být aktivní alespoň hodinu denně, přičemž „aktivní“ nemusí nutně znamenat sport nebo návštěvu tělocvičny, stačí i hra na hřišti nebo procházka. „Dítě by však nemělo být fyzicky přetěžované. Pokud provozuje nějaký sport, je důležité dbát na trénink přiměřený jeho věku a patřičný odpočinek“, doporučuje Lánová.

 

DOPŘEJTE DĚTEM DOSTATEK ODDYCHU A SPÁNKU

V dnešním rychlém světě jsou často přetíženi nejen rodiče, ale i děti, což se může opět podepsat na jejich imunitě. Proto je důležité, aby děti měly jak dostatek volného času na vlastní kreativní hry, tak i chvíle odpočinku, včetně spánku. „Spánek má velký vliv na naše zdraví, tělo se během něj regeneruje. 

Nedostatek spánku oslabuje fungování imunity, což může způsobit, že budeme náchylnější k nemocem,“ vysvětluje Ivana Lánová. Množství spánku, které dítě potřebuje, se pak liší podle jeho věku. Ty nejmenší potřebují spát ideálně 12 až 16 hodin denně, předškoláci pak 10 až 13 hodin a dospívající nejlépe 8 až 10 hodin. 

Zásadní je u spánku také jeho kvalita. Zdravý spánek lze podpořit omezením obrazovek – tato zařízení by se měla vypínat alespoň hodinu nebo dvě před spaním. Vhodné je nastavení světla obrazovky podle okolního prostředí, ve tmě by se měl jas obrazovky snížit, což je šetrnější k očím, a také nastavení, které posouvá barevnost displeje ve večerních a nočních hodinách k teplejším barvám, které jsou pro oči příjemnější a zaručují lepší spánek. Spát by se mělo v dobře větrané a chladnější místnosti, ve tmě a tichu. Důležitá je také pravidelnost spánku, tj. vstávání a usínání ve stejnou dobu,“ upozorňuje Lánová.

 

NEZAPOMEŇTE NA JEDNODUCHÁ PREVENTIVNÍ OPATŘENÍ

Jak nás naučila koronavirová pandemie, riziko šíření infekcí lze snížit dodržováním základních hygienických opatření a používáním ochranných pomůcek. Děti by měly znát jednoduchá opatření, jako je důkladné mytí rukou mýdlem nebo jejich dezinfekce, kašlání a kýchání do rukávu, šály nebo kapesníku – nikoli do ruky či volného prostoru, a nošení roušek, zejména v přeplněných vnitřních prostorách. „Tento boj proti virům a bakteriím technicky vzato k rozvoji přirozené imunity nepřispívá, ale je to skvělý způsob, jak snížit zátěž imunitního systému. 

Zvláštní pozornost by děti měly věnovat mytí rukou mýdlem a teplou vodou před jídlem, po hře venku, po manipulaci s domácími zvířaty, po použití toalety nebo po příchodu ze školy či školky. Důležité je i otužování. Nemusí se hned jednat o koupání se v ledové vodě, stačí sprchování vlažnou vodou a přiměřené oblékání. Pokud již dítě onemocní, není důležitá pouze náležitá léčba a dodržování režimových opatření. Po prodělání nemoci je náš imunitní systém oslaben, proto je nezbytná i dostatečně dlouhá rekonvalescence,“ upozorňuje Lánová.

Během podzimních a zimních měsíců, kdy se ve velkém šíří respirační nemoci, nebo když je dítě už nemocné, je vhodné zvýšit přísun vitaminu C. Na podzim a v zimě je naše imunita snížena také nedostatkem vitaminu D vlivem chybějícího slunečního záření. Vitamin D je důležitý pro správnou funkci životně důležitých orgánů, obranyschopnost organismu a pro správný vývoj zubů a kostí u dětí. 

V posledních letech jsou velmi oblíbené také betaglukany, které patří mezi látky s prokázaným imunomodulačním účinkem a vysokou mírou bezpečnosti. „Jakékoliv vitaminy a doplňky stravy nemohou nahradit ani pestrou a vyváženou stravu, ani zdravý životní styl. Pokud je i přes to potřebujeme nebo chceme užívat, je třeba je užívat správně, v doporučených dávkách a ve správnou dobu. Určitě je proto dobré se o výběru vhodných přípravků a jejich užívání poradit s lékařem nebo lékárníkem,“ uzavírá PharmDr. Lánová z BENU Lékáren.