Foto: poskytnuto inzerentem

kešu ořechy je spojena celá řada zajímavostí, a nejen to, tyto jedinečné oříšky jsou také nerozlučně spojeny se skvělými zdravotními benefity. Zajímá vás, proč se tyto ořechy pyšní titulem jedněch z nejoblíbenějších oříšků světa?

Co se v tomto článku dozvíte?

 • Co to kešu ořechy vlastně jsou
 • Co kešu ořechy obsahují
 • Nutriční informace
 • Jaké zdravotní benefity jsou s kešu ořechy spojeny
 • Jak se kešu ořechy zpracovávají
 • Jak je jíst a skladovat
 • Zajímavosti o kešu ořeších

Představení kešu ořechů

Kešu ořechy všichni dobře známe, slyšeli jste však někdy o ledvinovníku západním? Že ne? Jedná se o strom s výjimečnými plody. Asi už správně tušíte, že těmito plody jsou právě kešu ořechy. Ledvinovník západní je tropický stálozelený strom, který pochází z Brazílie a dosahuje výšky okolo 12 metrů. Dnes se však kvůli jeho plodům kromě Brazílie pěstuje také v Indii a ve Vietnamu. Jeden kešu strom vyprodukuje až 50 kg oříšků, první oříšky je však možné sklízet až po 8 letech, i když i prvních 8 let strom plodí, oříšky nejsou tak chutné. A kde se vlastně vzal název kešu? Pochází z portugalského slůvka „čaje“, tedy v překladu ořech, který se sám produkuje.

Co kešu ořechy obsahují

Jedna porce kešu ořechů, tedy zhruba 30 gramů, obsahuje 5,2 gramů bílkovin7,7 gramů sacharidů a 13,6 gramů tukůKešu ořechy jsou navíc bohatým zdrojem minerálů, a sice železa, zinku, manganu, mědi, fosforu a hořčíku. Kromě toho obsahují také kyselinu listovou, vitamín B, E a K a omega-3 a omega-6 polynenasycené mastné kyseliny.

Kešu ořechy: Nutriční informace

Kešu ořechy ve 100 gramech obsahují:

Energetická hodnota

583 kcal

Bílkoviny

17 gramů

Sacharidy (z toho cukry)

26 gramů (5 gramů)

Tuky

46 gramů

Tuky – nenasycené mastné kyseliny

10 gramů

Tuky – mononenasycené mastné kyseliny

26 gramů

Tuky – polynenasycené mastné kyseliny

7 gramů

Vláknina

2 gramy

Foto: poskytnuto inzernetem

Kešu ořechy a zdraví

Kešu ořechy přináší celou řadu benefitů pro naše zdraví. Podívejte se, co díky pravidelné konzumaci těchto ořechů, uděláte pro své tělo.

Nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění

Konzumace kešu ořechů má skvělý vliv na naše srdce. Studie ukázaly, že jsou kešu oříšky skvělou prevencí proti onemocněním srdce, kromě toho pomáhají snižovat hladinu stresu. Díky obsahu hořčíku také snižují vysoký krevní tlak.

To nejlepší pro vaše kosti

Pokud chcete udělat něco pro své kosti, kešu ořechy jsou tím pravým ořechovým. Obsahují totiž vápník, hořčík a draslík, tedy látky nezbytné pro udržení zdravých kostí, kromě toho obsahují i vitamín K, který je klíčový pro mineralizaci kostí. Pokud ho tedy bude mít vaše tělo dostatek, budou vaše kosti chráněné před osteoporózou a zlomeninami.

Skvělé pro lidi s cukrovkou

Studie také ukázaly, že jsou kešu oříšky skvělé pro lidi s diabetem. Obsahují totiž vysoké množství mononenasycených tuků, které prokazatelně zpomalují uvolňování krve do krevního oběhu.

Zdravé vlasy a krásná pokožka

Mají kešu oříšky vliv také na vlasy, pleť a pokožku? Ano! Díky vysokému obsahu tuků bude vaše pleť i pokožka dostatečně hydratovaná, mastné kyseliny obsažené v kešu navíc chrání pokožku před známkami stárnutí. Neměli bychom ale zapomínat ani na to, že kešu oříšky obsahují i měď, která je důležitá pro tvorbu pigmentu i kolagenu, tyto látky se starají o pružnou pokožku a také zdravé vlasy.

Zdravé zuby i dásně

Konzumací kešu ořechů prospějete i svým zubům a dásním. Žvýkání ořechů totiž vede k nadměrné produkci slin, které neutralizují bakterie v ústní dutině. Jezením oříšků navíc masírujete své dásně a čistíte i špatně přístupná místa mezi zuby.

Nižší hladina cholesterolu

Kešu oříšky mají stejně jako některé jiné druhy ořechů vliv i na snížení „zlého“ cholesterolu a naopak zvýšení „dobrého“ cholesterolu.

Foto: dodáno inzerentem

Stop bolestem hlavy

Bolí vás často hlava? Pak vyzkoušejte kešu oříšky, obsahují totiž fytosteroly, díky kterým vás hlava přestane dříve bolet. Kešu oříšky jsou účinné také na bolesti hlavy, které jsou způsobeny změnou hladiny cukru v krvi.

Pro správné fungování mozku

Díky tomu, že kešu ořechy obsahují mononenasycené i polynenasycené kyseliny, jejichž nedostatek vede k prohlubování úzkostí a depresí, mají skvělý vliv i na náš mozek, podporují kognitivní funkce mozku, regulaci nálad a také poznávací schopnosti mozkových procesů.

Nižší riziko rakoviny

Jakou má spojitost konzumace kešu ořechů s rakovinou? Větší, než jste možná doposud tušili. Pokud si totiž pravidelně dopřejete oříšky, odmění se vám nejen skvělou chutí, ale také nižším rizikem vzniku rakoviny, zejména pak rakoviny jater a tlustého střeva. Britský institut pro výzkum rakoviny sledoval vliv konzumace ořechů, včetně kešu ořechů, na rakovinu slinivky. A výsledek? Ženy, jež jedly dvě nebo více porcí ořechů denně, měly nižší riziko výskytu tohoto onemocnění.

Přírodní antidepresivum

Další dobrou zprávou je, že mají kešu ořechu díky obsahu hořčíku, který je pro tělo velmi důležitý, skvělý vliv také na naši psychiku. Pomáhají lidem, kteří trpí nervozitou a stresem a mají psychicky náročné povolání.

Kešu ořechy a hubnutí

kešu oříšcích je známé, že obsahují vysoké procento tuku, kešu jsou tuky tvořeny téměř ze 46 %. Dobrou zprávou pro lidi, kteří hubnou, však je, že zároveň obsahují i vysoké množství vitamínů, minerálů i mastných kyselin, jež hubnutí podporují. Kromě toho vás tyto ořechy skvěle zasytí, takže nebudete mít potřebu vyhledávat nezdravé svačinky. A co na spojení kešu ořechů a hubnutí říkají vědci? Podle jedné ze studií mají lidé, kteří si ořechy dopřávají alespoň dvakrát týdně, menší riziko zvýšené hmotnosti než ti, kteří svůj jídelníček o ořechy neobohacují.

Foto: dodáno inzerentem

Jak se kešu ořechy zpracovávají?

Zatímco v Brazílii a Vietnamu kešu oříšky obvykle zpracovávají stroje, v Indii alespoň část procesu stále probíhá manuálně. Při manipulaci se skořápkami se pěstitelé chovají velmi opatrně, vzhledem k tomu, že obsahují směs silic, pryskyřice a především oleje známého jako kardol, který dráždí pokožku a může vést ke vzniku puchýřů. Skořápka se z oříšků buď odstraňuje tak, že se ořechy smaží v rozpáleném oleji a vlivem tepla skořápka zkřehne, nebo jsou ve skořápce ohřívané horkým vzduchem či párou. Následně jsou oříšky ze slupky vyloupané a v takovéto podobě se dostávají až k nám.

Jak kešu oříšky jíst?

Kešu oříšky nabízejí nespočet možností, jak je jíst. Můžete je samozřejmě jíst syrové jen tak, ale využijete je i při kouzlení v kuchyni. Jsou častou přísadou přidávanou do pečených dobrot a v Asii se běžně přidávají i do slaných jídel. Z kešu ořechů je možné udělat také výbornou kešu pastu, kterou můžete přidávat třeba do snídaňových kaší.

Jak kešu oříšky skladovat?

Kešu ořechy byste měli skladovat ve vzduchotěsné nádobě na suchém a tmavém místě, když jsou vystaveny sluníčku, hořknou. Skladovat je můžete také v ledničce nebo v mrazáku, kde vydrží až jeden rok.

Foto: dodáno inzerentem

Zajímavosti o kešu ořeších a ledvinovníku západním

 • V brazilském městě Natal se nachází největší ledvinovník západní na světě. Tento strom, plodící skvělé ořechy, je starý více než 140 let a od roku 1994 je zapsaný v Guinnessově knize rekordů. Tento majestátní strom je větší než klasické fotbalové hřiště, jeho větve totiž zabírají neuvěřitelnou plochu 8 500 metrů čtverečních.
 • V období sklizně se na ledvinovníku západním nachází takzvaná kešu jablíčka, která jsou zbarvená do žluta až do oranžova a svým tvarem připomínají papriku. Z botanického hlediska se však nejedná o plody, ale o zdužnatělé části květů, na kterých se nacházejí pravé plody. Ty mají hnědozelenou barvu a uvnitř nich se nachází světlé semínko v podobě oblíbeného kešu oříšku.
 • Ledvinovník západní není ceněný jen pro své plody, ale také nádherné dřevo, nazývané jako bílý mahagon, ze kterého se vyrábí luxusní nábytek. Z tohoto stromu je možné však vytěžit ještě více. Výtažky z listů tohoto stromu jsou častou součástí zubních past a pryskyřice se zase používá k výrobě průmyslových lepidel.
 • Nazmar však nepřijdou ani zmíněná kešu jablíčka. I tyto jablíčka totiž mají skvělou chuť, jsou příjemně sladkokyselá a je možné je jíst i syrová. Kromě toho se z nich vyrábějí skvělé marmelády a kompoty. Po zkvašení je možné z nich vyrobit také pálenku nazývanou jako „Feni“ a vyrábějí se z nich i lahodné nealkoholické nápoje.
 • Pokud jste zaznamenali alergickou reakci po konzumaci manga nebo pistácií, měli byste si dát pozor i při jezení kešu oříšků. Stejně jako mango nebo pistácie totiž obsahují kyselinu anakardovou, která u některých lidí může vyvolávat alergickou reakci. Ta se nejčastěji projevuje svěděním pokožky, průjmem nebo bolestí břicha.