Foto: Žádný Špeky, autor: Vendula Erlebachová

1. Obsahují vitamíny a minerály: Rajčata jsou skvělým zdrojem vitamínu C, vitamínu K, vitamínu A a vápníku. Vitamín C podporuje imunitní systém a hraje klíčovou roli v regeneraci tkání. Vitamín K je důležitý pro zdravou srážlivost krve a kostní tkáň. Vitamín A je důležitý pro zrak a zdravou pokožku. Vápník je nezbytný pro pevné kosti a zuby.

2. Antioxidanty pro boj s volnými radikály: Rajčata obsahují vysoké množství antioxidantů, jako je lykopen, beta-karoten a flavonoidy. Lykopen je přírodní pigment, který dává rajčatům červenou barvu a má silné antioxidační vlastnosti. Antioxidanty bojují s volnými radikály v těle, což pomáhá chránit buňky před poškozením a snižuje riziko vzniku některých chorob, včetně srdečních onemocnění a některých typů rakoviny.

3. Podpora zdravého srdce: Díky svému obsahu draslíku, vlákniny a vitaminů mají rajčata pozitivní vliv na srdce. Draslík je důležitý pro udržení správného srdečního rytmu a normálního krevního tlaku. Vláknina zase pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a tím redukuje riziko srdečních onemocnění.

4. Podpora zdravého trávení: Rajčata jsou výborným zdrojem vlákniny, která podporuje zdravé trávení a pravidelnou stolici. Pravidelné konzumace vlákniny může pomoci předcházet zácpě a jiným trávicím problémům.

5. Ochrana zraku: Díky vysokému obsahu vitamínu A a antioxidantů mají rajčata pozitivní vliv na zrak. Vitamín A je nezbytný pro udržení zdravé rohovky a sítnice, což je klíčové pro ostré vidění.

6. Pomáhají udržovat zdravou váhu: Rajčata mají nízký obsah kalorií a tuků, a zároveň jsou nasycena vlákninou, což přispívá k pocitu sytosti. Díky tomu jsou skvělou volbou pro ty, kteří se snaží udržovat zdravou váhu.

7. Ochrana pokožky: Lykopen, který se nachází v rajčatech, může pomoci chránit pokožku před poškozením způsobeným slunečním zářením. Samozřejmě to neznamená, že by rajčata měla nahradit opalovací krém, ale mohou být jedním z prvků podpory ochrany před škodlivými účinky UV záření.

Závěrem lze říci, že rajčata jsou skvělou volbou pro zlepšení zdraví díky svému bohatému obsahu vitamínů, minerálů a antioxidantů. Můžete je konzumovat syrová, vařená nebo v různých pokrmech a salátech. Takže si pochutnejte na tomto všestranném a prospěšném ovoci a přineste do svého jídelníčku více zdravých a chutných možností.

Zdroj: Health.ClevelandClinic.org (odkaz)

Rajčatový salát s bazalkou

Počet porcí

2

porce
Doba přípravy

5

minut
Kalorie

25

kcal

Suroviny

  • 1 cibule

  • 2 rajčata

  • 2 ČL třtinového cukru

  • 1/2 citrónu

  • 5 cl vody

  • bazalka

Postup

  • V misce si smícháme šťávu z citronu, vodu, třtinový cukr a nasekanou čerstvou bazalku a pořádně to smícháme. 

  • Poté přidáme najemno nakrájenou cibulku a na menší kostičky nakrájená rajčata. Opět důkladně promícháme, aby se dresing dostal všude.

TIP

  • Salát je vždy zamícháný a má se jíst vidličkou. V Čechách je vždy zatopený a jí se zásadně lžící.