Rajčatový salát již jinak nedělám aneb málokdo ho dělá správně

Rajčata jsou nejen významnou součástí mnoha tradičních kuchyní po celém světě, ale také nabízejí širokou škálu zdravotních benefiů. Tyto červené plody jsou nejen chutné a osvěžující, ale také jsou bohaté na živiny a látky, které přispívají k našemu zdraví. Přečtěte si více o tom, jak rajčata mohou být klíčem k lepšímu zdraví.

Foto: Žádný Špeky, autor: Vendula Erlebachová

1. Obsahují vitamíny a minerály: Rajčata jsou skvělým zdrojem vitamínu C, vitamínu K, vitamínu A a vápníku. Vitamín C podporuje imunitní systém a hraje klíčovou roli v regeneraci tkání. Vitamín K je důležitý pro zdravou srážlivost krve a kostní tkáň. Vitamín A je důležitý pro zrak a zdravou pokožku. Vápník je nezbytný pro pevné kosti a zuby.

2. Antioxidanty pro boj s volnými radikály: Rajčata obsahují vysoké množství antioxidantů, jako je lykopen, beta-karoten a flavonoidy. Lykopen je přírodní pigment, který dává rajčatům červenou barvu a má silné antioxidační vlastnosti. Antioxidanty bojují s volnými radikály v těle, což pomáhá chránit buňky před poškozením a snižuje riziko vzniku některých chorob, včetně srdečních onemocnění a některých typů rakoviny.

3. Podpora zdravého srdce: Díky svému obsahu draslíku, vlákniny a vitaminů mají rajčata pozitivní vliv na srdce. Draslík je důležitý pro udržení správného srdečního rytmu a normálního krevního tlaku. Vláknina zase pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a tím redukuje riziko srdečních onemocnění.

4. Podpora zdravého trávení: Rajčata jsou výborným zdrojem vlákniny, která podporuje zdravé trávení a pravidelnou stolici. Pravidelné konzumace vlákniny může pomoci předcházet zácpě a jiným trávicím problémům.

5. Ochrana zraku: Díky vysokému obsahu vitamínu A a antioxidantů mají rajčata pozitivní vliv na zrak. Vitamín A je nezbytný pro udržení zdravé rohovky a sítnice, což je klíčové pro ostré vidění.

6. Pomáhají udržovat zdravou váhu: Rajčata mají nízký obsah kalorií a tuků, a zároveň jsou nasycena vlákninou, což přispívá k pocitu sytosti. Díky tomu jsou skvělou volbou pro ty, kteří se snaží udržovat zdravou váhu.

7. Ochrana pokožky: Lykopen, který se nachází v rajčatech, může pomoci chránit pokožku před poškozením způsobeným slunečním zářením. Samozřejmě to neznamená, že by rajčata měla nahradit opalovací krém, ale mohou být jedním z prvků podpory ochrany před škodlivými účinky UV záření.

Závěrem lze říci, že rajčata jsou skvělou volbou pro zlepšení zdraví díky svému bohatému obsahu vitamínů, minerálů a antioxidantů. Můžete je konzumovat syrová, vařená nebo v různých pokrmech a salátech. Takže si pochutnejte na tomto všestranném a prospěšném ovoci a přineste do svého jídelníčku více zdravých a chutných možností.

Zdroj: Health.ClevelandClinic.org (odkaz)

Rajčatový salát s bazalkou

Počet porcí

2

porce
Doba přípravy

5

minut
Kalorie

25

kcal

Suroviny

  • 1 cibule

  • 2 rajčata

  • 2 ČL třtinového cukru

  • 1/2 citrónu

  • 5 cl vody

  • bazalka

Postup

  • V misce si smícháme šťávu z citronu, vodu, třtinový cukr a nasekanou čerstvou bazalku a pořádně to smícháme. 

  • Poté přidáme najemno nakrájenou cibulku a na menší kostičky nakrájená rajčata. Opět důkladně promícháme, aby se dresing dostal všude.

TIP

  • Salát je vždy zamícháný a má se jíst vidličkou. V Čechách je vždy zatopený a jí se zásadně lžící.

O autorovi – Lukáš Erlebach

Autorem obsahu je známý kuchař a propagátor zdravého stravování ve svém pořadu “Zdraví na talíři“. Připravuje tradiční pokrmy levně, jednoduše a z dostupných surovin.

Přidat na Seznam.cz
ARCHIV ČLÁNKŮ