Foto: Žádný Špeky, autor: Vendula Erlebachová
Karbanátek je jedním z těch pokrmů, který má v mnoha kulturách a kuchyních po celém světě svou vlastní verzi. Jedná se o plátek mletého masa, obvykle hovězího nebo vepřového, který je smíchán s dalšími ingrediencemi, jako jsou cibule, bylinky, vajíčko a strouhanka, a poté smažený na pánvi. Historie tohoto oblíbeného pokrmu sahá až do dávných dob a ukazuje, jak se kulinářské tradice vyvíjely a adaptují podle dostupných surovin a kultur.
Původ karbanátku:
Původní koncept karbanátka se dá vystopovat až k římskému období. Římané měli pokrm zvaný „isicia omentata,“ což byly placičky z mletého masa, smíchaného s různými bylinkami a kořením. Tyto placičky byly často smaženy a servírovány s různými omáčkami a kořením. Podobný pokrm lze najít i v tradiční italské kuchyni, kde se nazývá „polpette.“
Vývoj v Evropě:
V průběhu středověku a raného novověku se recepty na karbanátky rozšířily po celé Evropě. Každá země si přizpůsobila tento pokrm svým vlastním preferencím a dostupným surovinám. V Německu se vyvinul pokrm známý jako „königsberger klopse,“ což jsou masové kuličky servírované s kaparovou omáčkou. Ve Francii se objevily „quenelles,“ což jsou kulaté karbanátky z mletého masa, servírované s různými omáčkami.
Přesídlení do Ameriky:
S příchodem evropských osadníků do Ameriky byly karbanátky přeneseny také do Nového světa. Američané vytvořili své vlastní verze tohoto pokrmu, které se staly součástí tradiční americké kuchyně. Zde se karbanátky staly populárním pokrmem na národní úrovni, s regionálními variantami, jako jsou hamburger, meatloaf a další.
Moderní variace:
Dnes můžete najít karbanátky ve všech částech světa, každá s vlastním charakterem a chuťovými nuancemi. Například v Japonsku existuje pokrm zvaný „hambaagu,“ což je japonská variace na hamburgery, obvykle servírovaná s omáčkou na bázi sójové omáčky. V Indii je populární „keema,“ což jsou mletá masa smíchaná s kořením a servírovaná s rýží nebo chlebem.
Karbanátek zůstává oblíbeným pokrmem po celém světě, a to díky své jednoduchosti a možnosti variace podle osobních preferencí. Každá kuchyně přidává do tohoto pokrmu svou vlastní chuťovou stopu a historii, čímž vytváří bohatý mozaikový obraz tohoto jednoduchého, ale zároveň výjimečného jídla. Takže ať už si dáte tradiční hovězí karbanátek nebo experimentujete s regionálními variacemi, můžete si být jisti, že jíte pokrm s dlouhou a pestrou historií.
Zdroj: kutnohorsky.denik.cz (odkaz)
Křupavé karbanátky
4
porce35
minut194
Suroviny
2 plátky toastového chleba
2 vejce
trochu mléka
hrst majoránky
1 mrkev
1 petržel
50 g celeru
1 cibule
hrst strouhanky
30 dkg mletého míchaného masa
Postup
Do mísy si na kostky nakrájíme toastový chléb, přidáme vejce, mléko, majoránku a vše poctivě zamícháme.
Dále přidáme na kostičky nakrájenou cibuly a větší půku připravené strouhanky. Poté přidáme na hrubo nastrouhanou kořenovou zeleninu.
Teď už můžete přidat maso, sušený česnek, sůl a pepř a vše pořádně promíchejte a vytvarujte si kuličky.
Na pekáček si dáme pečící papír a položíme tam tu kuličku z těsta. Rozplácneme ji na placku a uprostřed uděláme malý důlek. Ten se dělá proto, protože při pečení se prostředek vzedme a my chceme, aby karburátor byl rovnoměrně propečený.
Dáme to do ředehřáté trouby na zhruba 200 stupňů na 30 minut.
TIP
- Ta kořenová zelenina pustí svou šťávu do masa a vytvoří fantastickou symfonii chutí. I když to není úplně tradiční, je to naprosto výtečné.