Foto: Žádný Špeky, autor: Vendula Erlebachová
Když jsem chodil na dlouhé túry po lesích a přespával pod širákem, byl buřt buláš prakticky mým hlavním pokrmem. Pořádali jsme s kamarády dokonce soutěže v tom, kdo má nejlepší. Možná se budete divit, kolik rozličných receptů existuje. Někdo tam dává kořenovou zeleninu, někdo přidává čerstvou papriku a někdo to vylepšuje o zázvor.
Každopádně to není vůbec důležité. Vždy jsme se shodli na tom, že je podstatné si to udělat tak, aby to vám osobně chutnalo. Já osobně preferuji, když je lehce nasládlý, a proto tam dávám rajský protlak. Zároveň tam přidávám i nové koření, které jsem si velice oblíbil. Když ho totiž používáte s rozmyslem a mírně, může vám vykouzlit velice zajímavé chutě.
Další mojí specialitou je přidání čerstvé papriku spolu s mletou. Většina lidí dává pouze mletou, ale ta čerstvá tam dodá zcela jinou chuť. Pokud má někdo rád pálivá jídla, může přidat i trochu chilli. Každopádně variant je skutečně velké množství a existují i takové, kdy se přidává třeba kapusta či zelí. Zde ale guláš připomíná spíše boršč.
Zdroj: Žádný Špeky
Buřt guláš
6
porcí30
127
kcalSuroviny
1 cibule
1 konzerva cizrny
3 kuličky nového koření
1 šunková klobása
1 rajský protlak
1 červená paprika
1 PL mleté papriky
1 ČL kmínu
1 l vývaru
1 brambora
Postup
Rozpálíme si hrnec a dáme si tam trochu oleje.
Přidáme nakrájenou cibuli a nové koření.
Opékáme vše do středně zlata. Pak přidáme na kolečka nakrájenou klobásu.
Lehce opečeme, přidáme kmín, osolíme, opepříme a přidáme na kostičky nakrájenou papriku.
Poté přidáme mletou papriku, lehce zarestneme a následně přidáme rajský protlak a v zápětí zalijeme vývarem.
Přidáme na kostky nakrájenou bramboru a cizrnu bez nálevu.
Necháme to na mírném stupni vařit asi 20 minut. Pak vytáhneme nové koření, můžeme zahustit vločkami či nastrouhanou bramborou, dochutíme a můžeme podávat.