Foto: Freepik

Co je meditace?

Meditace je praxe, která zahrnuje zaměření mysli na určité předměty, myšlenky nebo aktivity, aby se dosáhlo duševního klidu a emocionální stability. Existuje mnoho různých typů meditace, ale všechny mají společný cíl – uklidnit mysl a dosáhnout vnitřního klidu.

Výhody meditace

 • Snížení stresu: Pravidelná meditace pomáhá snižovat hladiny kortizolu, stresového hormonu.
 • Zlepšení koncentrace: Meditace může zvýšit vaši schopnost soustředit se a udržet pozornost.
 • Lepší emocionální zdraví: Praktikování meditace může zlepšit vaši náladu a emocionální stabilitu.
 • Posílení sebeuvědomění: Meditace podporuje lepší porozumění sobě samému a svým potřebám.
 • Zlepšení kvality spánku: Pomáhá zklidnit mysl před spaním, což může vést k hlubšímu a kvalitnějšímu spánku.

Foto: Freepik

Jak začít s meditací

 1. Najděte si klidné místo Vyberte si tiché místo, kde nebudete rušeni. Může to být pokoj, zahrada nebo jakékoli jiné místo, kde se cítíte pohodlně.
 2. Seďte pohodlně Není nutné sedět v lotosové pozici, pokud se v ní necítíte pohodlně. Důležité je, abyste seděli rovně, s uvolněnými rameny a zavřenýma očima.
 3. Zaměřte se na dech Soustřeďte se na svůj dech. Vdechujte a vydechujte nosem, sledujte, jak vzduch proudí dovnitř a ven. Můžete si také počítat nádechy a výdechy, abyste udrželi koncentraci.
 4. Začněte s krátkými intervaly Začněte s meditací jen na 5-10 minut denně a postupně tento čas prodlužujte. Je důležité být trpělivý a nespěchat.
 5. Používejte vedené meditace Pokud máte potíže se soustředěním, zkuste použít vedené meditace. Existuje mnoho aplikací a videí, které vás provedou meditačním procesem krok za krokem.
 6. Buďte trpěliví a vytrvalí Meditace je dovednost, která se zlepšuje praxí. Nebuďte na sebe příliš přísní, pokud vám to zpočátku nejde. Vytrvalost je klíčem k úspěchu.

Tipy pro pokročilejší meditaci

 • Vyzkoušejte různé techniky: Jakmile si osvojíte základy, vyzkoušejte různé meditační techniky, jako je meditace láskyplné laskavosti, body scan nebo transcendentální meditace.
 • Meditujte v přírodě: Pobyt v přírodě může zesílit účinky meditace. Zkuste meditovat venku, obklopeni zvuky přírody.
 • Spojte meditaci s jinými praktikami: Můžete kombinovat meditaci s jógou, tai chi nebo dechovými cvičeními pro ještě hlubší relaxaci a rovnováhu.

Závěr

Meditace je účinným nástrojem pro zlepšení duševního i fyzického zdraví. Ať už hledáte způsob, jak snížit stres, zlepšit koncentraci nebo dosáhnout vnitřního klidu, meditace vám může pomoci. Začněte dnes a postupně z ní udělejte součást svého každodenního života.


Zdroj: Mayo Clinic