Křupavý a šťavnatý řízek? Dodržte tyto rady od řezníka a půjdete na jistotu

Již dlouhá léta se vedou spory o to, jak zajistit, aby řízek byl skutečně šťavnatý a křupavý. Řízek je zkrátka oblíbený pokrm a bývá spojován i se slavnostními příležitostmi, jako jsou třeba Vánoce. Mezi lidmi pak panuje domněnka, že nejvíce záleží na správném osmažení. Pravda je však zcela jiná. Nejdůležitější je celá příprava, a to již od výběru masa, nařezání, obalení, atd. Nejrůznějších receptů a zlepšováků existuje hned celá řada. My přicházíme s osvědčeným receptem, díky kterému máte jistotu, že nezůstane na talíři ani drobek.

PŘEHRAJTE SI CELÝ ČLÁNEK ZDE:

Foto: ŽádnýŠpeky.cz / autor Lukáš Erlebach

SPRÁVNÝ VÝBĚR MASA 

Je logické, že pokud chceme dobrý, měkký a šťavnatý řízek, nemůžeme použít šlachovité maso. Pokud preferujete řízek vepřový, určitě zvolte kýtu či kotletu popřípadě lehce prorostlou krkovici. U kuřecí varianty je pak nejpopulárnější řízek z kuřecího prsa, který však může někdy být trochu vysušený. Proto někteří připravují kuřecí řízek z daleko šťavnatější části, a to ze stehenního masa. V původním receptu pak stojí telecí kýta, která je sice měkká a lahodná, ale je také o mnoho dražší.

NÁŠ VIDEORECEPT PROZRADÍ TAJEMSTVÍ KŘUPAVÉHO A ŠŤAVNATÉHO ŘÍZKU

JAK NAKRÁJET MASO NA ŘÍZKY?

Když si vezmete kuřecí prso, tak stačí ho jen podélně nakrojit a nedokrojit, abychom měli větší řízek. V případě vepřového si již musíme dát velký pozor, jakým směrem jsou orientovaná vlákna. Pokud se pozorně podíváte na maso, uvidíte jasná vlákýnka, která se táhnou jedním směrem. Proto musíte vždy krájet na šikmo přes vlákna – to znamená, že vlákna musejí svírat s nožem téměř kolmý úhel.

V případě, že nakrájíte maso tzv. po vláknech, tak pak bude řízek tuhý a bude špatně kousat i krájet, což je velká škoda. V tomto případě vás ani sebe dlouhé smažení nezachrání. Ideální plátek pak má být asi deset až dvanáct milimetrů tlustý.

NAKLEPAT MASO ČI NIKOLIV?

Hned poté, co úspěšně maso nakrájíte, byste ho měli osolit a opepřit. Popřípadě můžete využít náš recept na křupavý a šťavnatý řízek, kde místo klasického trojobalu používáme marinádu z jogurtu, která dodá řízku úžasnou jemnost, chuť i vůni. Při klepání řízků doporučujeme na prkénko dát potravinářskou fólii, na kraj dát plátek masa a přeložit opět fólií.

Jedině tak se vám povede naklepat maso skutečně jemně a čistě. Hlavně neporušíte strukturu a maso nebude od paličky zbytečně potrhané. Podle řezníka Tomáše Machače by se mělo naklepávat jen vepřové maso, a to zlehka nikoliv velkými údery. Pokud máme tužší maso, můžeme použít tu stranu paličky, která má kostky. V případě kuřecího masa , které má tak jemnou strukturu, že bychom ho paličkou poničili, paličku rozhodně používat nebudeme. Bohatě postačí, když se hřbetem ruky či kloubky prstů promasíruje. Naklepání či promasírování pomůže i vstřebání soli, pepře a dalšího koření, takže každý kousek masa bude chutnat stejně báječně.

PŘÍPRAVA MASA NA ŘÍZKY

Většina lidí preferuje smažit řízek ve fritéze na rozpáleném oleji. V této úpravě sice docílíme křupavé kůrky a hnědé barvy, ale zároveň hrozí vysušení a téměř s jistotou se vám řízek zkroutí, což na talíři nevypadá vůbec hezky. Druhou variantou je pak smažení na přepuštěném másle na pánvi.

V této úpravě se nám řízek nezkroutí a navíc načichne máslovou chutí, které celý zážitek jen podtrhne. Poslední a nejzdravější varianta pak vychází z pečení obalovaného řízku v troubě bez oleje. Možná se budete divit, ale i při této úpravě je kůrka křupavá a nahnědlá a navíc řízek zůstává díky jemnější úpravě daleko více šťavnatý.

Foto: Pixabay

JAK ZAJISTIT KŘUPAVOST A ŠŤAVNATOST?

Cílem každého, kdo připravuje řízky je, aby jeho řízek byl šťavnatý a křupavý. Každý má své rady a triky, jak toho dosáhnout. My však přicházíme se skutečně osvědčenou variantou, kdy se maso obalí místo v klasickém trojobalu ve speciální jogurtové marinádě, která zajistí šťavnatost. O křupavost se zase postará nastrouhaný sýr ve strouhance. Tento recept koneckonců vychází i z původního receptu, který si oblíbil samotný rakouský císař. V původním receptu se totiž do strouhanky přidával parmezán.

HISTORIE ŘÍZKU MÁ ČESKÉ KOŘENY

Řízek je prakticky naše národní jídlo, ale málo kdo ví, jak vlastně tato pochoutka vznikla. Historie našeho řízku není zas až tak dlouhá. Klíčovou roli v ní hraje maršálek Josef Václav Radecký z Radče, který byl příslušníkem starobylého českého šlechtického rodu.

Zároveň byl ve službách císařské armády, kde zastával funkci polního maršálka a díky které se podíval prakticky po celé říši. Při jeho působení v Itálii si zamiloval obalované a opečené maso, a proto si při návratu z Milána do Vídně tento recept vzal s sebou.

I když „český“ řízek je spojen s maršálkem Radeckým, tak řízky v globálním kontextu mají větší historii. Podle prvních mýtů a legend měli první telecí řízek připravit arabští kupci, kteří si na dozlatova osmaženou strouhanku sypali zlatý prach. Důvody byly hned dva – věřili, že zlato léčí a zároveň ukázali okolí své bohatství. Tento mýtus pak pravděpodobně přišel v 10. století přes Sicílii, která byla v arabských rukou.

Od 12. století v Itálii zdomácněl a začali ho připravovat v Miláně, tentokrát již bez zlata a pod názvem cotoletta alla milanese. Zde si pak tento recept velice oblíbil český rodák. Když v roce 1848 byl korunován rakouským císařem František Josef I., jmenoval o rok později Radeckého generálním guvernérem benátského a lombardského království. V rámci tohoto jmenování představil tehdy dvaaosmdesátiletý Radecký svému císaři své oblíbené jídlo a také nejslavnější jídlo z lombardské kuchyně – telecí řízek z mléčného telecího, smažený s kostí ve směsi strouhanky a parmazánu.

Oproti našemu řízku šlo o výrazně tlustší a nerozklepaný řízek. Císaři řízek zachutnal, ale vyvstal jeden problém – ve Vídni nešlo sehnat pravý parmezán. Proto ho začali vídeňští smažit pouze ve strouhance a navíc ho smažili na másle a bez kosti. Oproti původní receptury ho navíc rozklepali na tloušťku plechu. Ironií osudu je, že tento vídeňský recept je známý po celém světě, kdežto původní cotolettu nezná prakticky nikdo.

Za úspěchem tohoto pokrmu stojí jednoznačně přízeň císaře, který ač patřil k nejbohatším mužům světa, nedával své bohatství tak najevo. Měl rád obyčejnou lidovou rakouskou kuchyni. V té době také rostla popularita smažených jídel, což podpořilo nárůst popularity smaženého řízku. Posledním důvodem, proč se jedná o nejpopulárnější jídlo vůbec je jeho jednoduchá příprava, i podprůměrná kuchařka zvládne maso naklepat, obalit a osmažit.

U nás se pak usídlila varianta z běžně dostupného kuřecího nebo vepřového masa. Francouzi jsou známí tím, že pohrdají ostatními kuchyněmi a prostými jídly, proto si vymysleli svoji luxusní obdobu našeho řízku – cordon bleu. Jedná se o telecí nebo kuřecí naplněné šunkou a sýrem. Poslední zajímavostí ohledně řízku je skutečnost, že v roce 1899 dorazil do tokijské restaurace Rengatei, která předělávala evropské pokrmy. V japonském podání se řízek obaluje ve speciální strouhance Panko a servíruje se s rýži, nastrouhaným zelím a worcesterovou omáčkou, která má nahradit kyselou chuť z našeho citronu.

Zdroj: AAZdravi.cz (odkaz), Denik.cz (odkaz)

O autorovi – Lukáš Erlebach

Autorem obsahu je známý kuchař a propagátor zdravého stravování ve svém pořadu “Zdraví na talíři“. Připravuje tradiční pokrmy levně, jednoduše a z dostupných surovin.

Přidat na Seznam.cz
ARCHIV ČLÁNKŮ