Návyková pórková polévka aneb k čemu nám je pórek prospěšný

Pórek je zelenina, která je oblíbená pro svůj vynikající chuťový profil a také pro své mnoho zdravotních výhod. Pórek patří do stejné rodiny jako cibule a česnek, ale má mírně sladší chuť a delší, válcovitý tvar. V této příručce se podíváme na některé z nejvýznamnějších zdravotních benefitů pórku a jak je začlenit do vaší stravy.

Foto: Žádný Špeky, autor: Vendula Erlebachová

Obsahuje mnoho důležitých živin

Pórek je bohatý na mnoho důležitých živin, jako jsou vitamíny C, K a B6, jakož i minerály, jako je draslík a hořčík. Tyto živiny jsou klíčové pro zdraví kostí, srdce, cév a imunitního systému.

Podporuje zdraví srdce

Pórek obsahuje antioxidanty, jako jsou flavonoidy, které mohou pomoci snížit zánět a bojovat proti volným radikálům, které mohou vést k poškození srdce a cév. Kromě toho pórek obsahuje vlákninu, která může pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi, což snižuje riziko srdečních chorob.

Má protizánětlivé účinky

Pórek obsahuje mnoho sloučenin, které mají protizánětlivé účinky. Tyto sloučeniny mohou pomoci snížit zánět v těle, což může být užitečné pro lidi trpící artritidou nebo jinými zánětlivými onemocněními.

Podporuje trávení

Pórek obsahuje mnoho vlákniny, což je důležité pro správné trávení. Vláknina pomáhá udržovat zdravou rovnováhu střevních bakterií a pomáhá zabraňovat zácpě a jiným trávicím potížím.

Může pomoci s hubnutím

Pórek je nízkokalorickou zeleninou, což znamená, že může být užitečný pro lidi, kteří se snaží zhubnout. Kromě toho obsahuje pórek hodně vody, což pomáhá udržovat tělo hydratované a může také snížit chuť k jídlu. , jako jsou polévky, saláty, quiche, omlety, nebo můžete pórek také grilovat nebo péct v troubě. Pórek se také často používá jako náhrada za cibuli v mnoha receptech. Přidáním pórku do vaší stravy můžete získat mnoho zdravotních benefitů a zlepšit tak své celkové zdraví.

Je důležité si uvědomit, že pórek může být kontaminován pesticidy, proto je vždy nejlepší vybírat ekologické pórek a umýt ho důkladně před konzumací. Pokud jste alergičtí na cibuli nebo česnek, může se stát, že budete alergičtí i na pórek, proto je důležité být opatrný při jeho konzumaci a sledovat případné alergické reakce.

Celkově lze tedy říci, že pórek je skvělá volba pro každého, kdo hledá zdravou a chutnou zeleninu pro svou stravu. Díky svému vysokému obsahu živin a nízkému obsahu kalorií může být pórek skvělým pomocníkem při hubnutí a zlepšení celkového zdraví.

Zdroj: Healthline.com (odkaz), webmd.com (odkaz)

Návyková pórková polévka: lahodná a krémová varianta klasické polévky

Počet porcí

6

porcí
Doba přípravy

45

minut
Kalorie

35

kcal

Suroviny

 • plátek másla

 • 1 pórek

 • 1/4 ČL muškátového oříšku

 • 2 brambory

 • 1 l zeleninového vývaru

 • 2 dcl mléka

 • sůl

 • pepř

Postup

 • Nakrájíme si pórek na nudličky a část necháme stranou na konečné dozdobení.

 • Na másle si lehce na 3 minuty podusíme pórek, který osolíme a opepříme. 

 • Zalijeme vývarem, přidáme celou bramboru, mléko, muškátový oříšek a vaříme asi půl hodiny. 

 • Poté bramboru vyjmeme a celou polévku rozmixujeme. Bramboru si nakrájíme na kostky a vložíme zpět. 

  O autorovi – Lukáš Erlebach

  Autorem obsahu je známý kuchař a propagátor zdravého stravování ve svém pořadu “Zdraví na talíři“. Připravuje tradiční pokrmy levně, jednoduše a z dostupných surovin.

  Přidat na Seznam.cz
  ARCHIV ČLÁNKŮ